To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #55,040 - 1/3/22 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 400 with a WD Blue SN 550 NVMe SSD on a Sabrent external interface |
| Test #14,448 - 4/1/20 8:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,599 |
| User: | Yes |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial M4-CT128M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | No |
| Test #13,203 - 3/21/20 11:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO on startech sata to usb adapter |
| Test #11,747 - 3/7/20 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #66,236 - 1/19/23 4:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #104,612 - 3/2/25 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,599 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified (Masked) |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | RockChip ElectronicsCo.,Ltdcpu |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | eMMC from steam Deck 64 gb |
| Test #25,252 - 5/23/20 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,921 - 5/26/22 11:22 am | |
|---|---|
| Score: | 7,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC MyPassport264F |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD My Passport 264F size: 465.73 GiB on Pi 4 |
| Test #60,998 - 7/8/22 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,598 |
| User: | P4kgstnM.2-Argon |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD with Pi 4 in Argon M.2 Forty |
| Test #73,190 - 9/20/23 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,598 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #58,785 - 4/11/22 3:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,597 |
| User: | stefbo |
| Brand: | Samsung PM981a M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZVLB512HBJQ-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970PRO NVMe Orico M2PV-C3 adapter RPi4 |
| Test #41,362 - 3/3/21 10:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,597 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4 Running Beta raspbian 64-bit on Samsung 860 Evo in ugreen pwyl enclosure |
| Test #10,964 - 2/29/20 11:23 am | |
|---|---|
| Score: | 7,597 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Trekstor I.GEAR USB SSD Stick |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Trekstor I.GEARUSBSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Trekstore iGear 64 |
| Test #48,453 - 7/31/21 8:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,596 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD, Pi 4, Argon40 m.2 SSD case |
| Test #44,758 - 5/2/21 6:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,596 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | AData SU800 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AData SU800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ADATA SSD SATAIII 512GB+X73 |
| Test #10,133 - 2/23/20 10:19 am | |
|---|---|
| Score: | 7,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #85,149 - 4/17/24 7:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #40,840 - 2/21/21 10:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,595 |
| User: | gloubi-boulga |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | grappe-254 (raspbian samsung) |
| Test #40,922 - 2/22/21 8:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,595 |
| User: | Florin |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston120onPi4_JmicronSATA |
| Test #22,951 - 5/4/20 1:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,595 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT128MX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX100 2.5 SSD |