To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #79,647 - 2/15/24 4:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,144 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Inland PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Inland PCIeSSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #50,448 - 9/18/21 10:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,143 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,301 - 7/26/21 12:45 am | |
|---|---|
| Score: | 7,143 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | INTENSO Top SSD in Pi 4 using Orico SATA to USB adapter |
| Test #51,470 - 10/20/21 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 7,143 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #22,467 - 5/2/20 6:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,143 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial M4-CT064M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #62,617 - 9/10/22 1:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,143 |
| User: | nibz |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Crucial X6 SSD 500GO on Pi4 rev 1.5+ 2GO |
| Test #63,318 - 10/9/22 11:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,143 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #57,432 - 2/27/22 11:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,142 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso ADplusSuperVer |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #43,593 - 4/9/21 12:32 am | |
|---|---|
| Score: | 7,142 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #44,145 - 4/20/21 2:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,142 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Leven JS600 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Leven JAJS600M128C |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Leven js-600 on Pi 5 using SKL Tech SATA to USB adapter |
| Test #105,643 - 3/24/25 3:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,142 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #40,629 - 2/18/21 4:52 am | |
|---|---|
| Score: | 7,142 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel DC S3500 mSATA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intel SSDSC1NB240G4I00AJ04600AJ049IBM |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #64,118 - 11/10/22 5:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,142 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | ODROID N2+ SBC Review - Using eMMC module |
| Test #93,694 - 8/29/24 4:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,142 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DA406) |
| Board: | Pine64 RockPro64 v2.1 |
| Device: | HP DA406 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | a |
| Test #89,055 - 6/10/24 3:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,141 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 using Unknown USB Adapter |
| Test #42,168 - 3/16/21 11:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,141 |
| User: | Astrobyte |
| Brand: | Seagate OneTouch SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate OneTouchSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Seagate One Touch SSD 500GB |
| Test #60,584 - 6/20/22 6:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,140 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #50,317 - 9/14/21 4:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,140 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Ed_RPI_Ubuntu |
| Test #14,584 - 4/3/20 1:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,139 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW M1 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | TCSUNBOW M132GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | SUNBOW mSATA Mini PCIe 32GB on SupTronics X856 |
| Test #12,102 - 3/10/20 10:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,138 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OWC Mercury Extreme Pro 6G |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OWC MercuryEXTREMEPro6GSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Mercury EXTREME Pro 6G SSD size: 447.13 GiB |