To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #58,538 - 4/1/22 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,113 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO 500GB on Pi4 using Inotek SATA 6G to USB3 Adapter |
| Test #66,678 - 1/29/23 11:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,113 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple SM Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Apple SSDSM128C |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi4 2GHz applessd |
| Test #63,594 - 10/19/22 1:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,112 |
| User: | jbf |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC WDS250G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 3D NAND SATA SSD, 250GB WDS250G2B0A - SATA III on Pi 4B 1.5 using StarTech SATA to USB Cable - USB 3.0 to 2.5 SATA III Hard Drive Adapter |
| Test #43,244 - 4/2/21 10:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,112 |
| User: | thelevti |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #49,722 - 8/30/21 10:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,112 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia 1153 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #85,493 - 4/21/24 12:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,112 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | KingDian TYPEC120GBPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingDian P10 120G on Rpi 4 |
| Test #49,803 - 9/2/21 10:38 am | |
|---|---|
| Score: | 7,111 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 SSD SATA to USB adapter |
| Test #64,244 - 11/15/22 10:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,111 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #104,553 - 3/1/25 9:01 am | |
|---|---|
| Score: | 7,111 |
| User: | 10009 |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ayen8 |
| Test #58,827 - 4/12/22 11:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY Elite 240GB USB 3.1 Gen 1 on Pi 4 as boot drive |
| Test #74,646 - 11/18/23 4:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SKHynix SC311SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi 400 HASS |
| Test #52,557 - 11/15/21 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 7,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | A55 SSD in Pi4 USB StarTech adapter |
| Test #53,928 - 12/13/21 4:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Union Memory Systems AM610 M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | UMIS RPJTJ256MEE1OWX |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #19,260 - 4/19/20 10:30 am | |
|---|---|
| Score: | 7,110 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #12,993 - 3/19/20 2:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,109 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk ExtremeSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Pro SSD external 2TB |
| Test #24,804 - 5/18/20 4:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,109 |
| User: | Malte |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD on Pi 4 using Seatay SBOX02503 enclosure with JMicron chipset SATA to USB |
| Test #21,780 - 4/30/20 3:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,109 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | moi |
| Test #80,374 - 3/1/24 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,109 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #56,135 - 1/30/22 10:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,109 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,275 - 7/25/21 12:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,109 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NE Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec NE-128 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | testing usb3 m.2 adapter |