To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #25,760 - 5/28/20 10:26 am | |
|---|---|
| Score: | 7,251 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT1024MX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | rpi4 w/ crucial 1TB SSD |
| Test #44,816 - 5/3/21 7:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,251 |
| User: | Mos |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | t5 |
| Test #45,660 - 5/16/21 12:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,251 |
| User: | k0nfuse |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #65,475 - 1/3/23 10:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,251 |
| User: | j4k |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T7 on Pi4 |
| Test #55,947 - 1/25/22 9:43 am | |
|---|---|
| Score: | 7,250 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM CV Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | LITEON CV8-8E128-HP |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | m.2 sata |
| Test #46,774 - 6/17/21 1:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,249 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 Evo 250 Pi4 Argon40 |
| Test #47,436 - 7/5/21 5:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,249 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS100T2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SATA SSD 1Tb on Pi 4B using JSAUX USB 3.0 to SATA III adapter |
| Test #41,097 - 2/27/21 1:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,249 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #40,291 - 2/11/21 6:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,248 |
| User: | HurriAngel |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #45,962 - 5/23/21 8:05 am | |
|---|---|
| Score: | 7,248 |
| User: | fmsmt |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8120G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | A400M M.2 SATA SSD UGREEN ASM225 |
| Test #42,100 - 3/15/21 6:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,248 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Voyager GTX Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Corsair VoyagerGTX |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Corsair Flash Voyager GTX USB-Stick (128 GB, USB 3.1) |
| Test #43,405 - 4/6/21 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,248 |
| User: | Stalk |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 Evo 500GB on Pi 4 using USB-A |
| Test #51,255 - 10/13/21 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,248 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial via sentata |
| Test #102,704 - 1/29/25 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,248 |
| User: | mhsweden |
| Brand: | Samsung 750 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD750EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Old disk run on RPI 4 4GB |
| Test #10,352 - 2/25/20 12:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,247 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Zheino mSATA Q3 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | CHN mSATAQ3120 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | i[Ci |
| Test #74,215 - 11/10/23 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,247 |
| User: | fm348s |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OC test |
| Test #97,645 - 11/8/24 10:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,247 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | GSkill Falcon |
| Board: | 10AD36N |
| Device: | GSkill FALCON128GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,758 - 8/31/21 8:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Pro 256GB on Pi4 using Startech SATA to USB3.1 adapter |
| Test #44,337 - 4/24/21 12:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,246 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4B using ASMedia ASM235CM SATA to USB adapter |
| Test #57,780 - 3/11/22 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,245 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZNLN512HCJH-000H1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |