To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #24,317 - 5/14/20 9:13 am | |
|---|---|
| Score: | 7,233 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM841 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ7PD128HAFV-000H7 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 126GB |
| Test #24,563 - 5/16/20 4:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,233 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #93,794 - 8/31/24 6:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,232 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A56) |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Foresee A3A56 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #59,265 - 4/29/22 2:16 am | |
|---|---|
| Score: | 7,232 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SA400 SSD on Pi 400 using Startech USB 3.1 adapter |
| Test #59,282 - 4/30/22 9:27 am | |
|---|---|
| Score: | 7,232 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #61,505 - 7/30/22 7:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,232 |
| User: | Svartis |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso High |
| Test #53,834 - 12/11/21 5:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 on Pi400 |
| Test #55,501 - 1/13/22 1:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,231 |
| User: | malonso |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY with StarTech SATA |
| Test #44,387 - 4/25/21 2:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #44,962 - 5/6/21 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,231 |
| User: | Martijn02 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #58,069 - 3/19/22 4:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial TEST |
| Test #14,635 - 4/3/20 11:33 am | |
|---|---|
| Score: | 7,231 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Dont remember |
| Test #56,834 - 2/14/22 2:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,230 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team MS30 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Team TM8PS7256G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | DeskPi Pro V2 |
| Test #48,116 - 7/22/21 12:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,230 |
| User: | macols |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ======KA400 SSD ARGON Pi 4 |
| Test #7,327 - 1/21/20 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 7,230 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #63,731 - 10/25/22 10:31 am | |
|---|---|
| Score: | 7,229 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #52,830 - 11/20/21 7:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,229 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,175 - 8/18/21 6:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,228 |
| User: | Rygar |
| Brand: | SKHynix BC511 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SKHynix BC511HFM256GDJTNI-82A0A |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SK Hynix NVME SSD using ELUTENG RTL9210 Enclosure fw 1.25.7 |
| Test #44,475 - 4/27/21 7:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,228 |
| User: | maxmar |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingspec Z3 120 GB on Raspberry Pi 4 4GB |
| Test #126,203 - 8/29/25 3:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,228 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Elite Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot BurstElite240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |