To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #55,801 - 1/21/22 12:51 am | |
|---|---|
| Score: | 5,813 |
| User: | uksonune |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD240 M2SATA SSD |
| Test #47,388 - 7/4/21 10:24 am | |
|---|---|
| Score: | 5,813 |
| User: | Ro |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo 850 SSD using Orico USB to SSD Pi 4 |
| Test #67,592 - 2/24/23 11:56 am | |
|---|---|
| Score: | 5,813 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Banana Pi M5 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | none |
| Test #5,239 - 12/15/19 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 5,812 |
| User: | Rudolf |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Black SN750 250GB M.2 SSD using ICY BOX Enclosure for M.2 MVMe SSD |
| Test #6,998 - 1/15/20 12:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,812 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba OCZ TR200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Toshiba TR200 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #72,170 - 8/9/23 12:54 am | |
|---|---|
| Score: | 5,812 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #79,184 - 2/8/24 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,812 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #16,720 - 4/11/20 7:22 am | |
|---|---|
| Score: | 5,812 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #24,778 - 5/18/20 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,811 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Raspi4 Nicola |
| Test #58,882 - 4/14/22 8:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,811 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC - CM4 |
| Test #100,416 - 12/24/24 7:07 am | |
|---|---|
| Score: | 5,811 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #8,027 - 2/2/20 11:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,811 |
| User: | Sergey |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #9,325 - 2/18/20 11:07 am | |
|---|---|
| Score: | 5,811 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD8TB8U256G1001 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD USB 3.0 test |
| Test #56,826 - 2/14/22 9:18 am | |
|---|---|
| Score: | 5,811 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #17,668 - 4/13/20 12:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,810 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using non supported adapter |
| Test #13,462 - 3/23/20 7:05 am | |
|---|---|
| Score: | 5,810 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT128MX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #14,170 - 3/29/20 9:36 am | |
|---|---|
| Score: | 5,810 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU630 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU630 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #6,684 - 1/10/20 3:07 am | |
|---|---|
| Score: | 5,810 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G1G0B-00RC30 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD GREEN M.2 on Pi4 using Sabrent adapter |
| Test #48,070 - 7/20/21 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,809 |
| User: | pterodaktil |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 8650 on pi |
| Test #77,596 - 1/16/24 7:32 am | |
|---|---|
| Score: | 5,809 |
| User: | Anijatsu |
| Brand: | AData Premier Pro SP920SS |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP920SS |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SP920SS, Unitek Y-3026 over USB3 port on Pi 4b |