To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #14,688 - 4/4/20 3:18 am | |
|---|---|
| Score: | 5,802 |
| User: | Roofuzz |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 Samsung NVME+SATA USB Adapter |
| Test #59,275 - 4/30/22 12:46 am | |
|---|---|
| Score: | 5,802 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | A |
| Test #71,382 - 7/7/23 7:04 am | |
|---|---|
| Score: | 5,802 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | / |
| Test #2,311 - 9/17/19 12:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,801 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSA2CW120G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #47,328 - 7/2/21 9:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,801 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo 840 SSD on Pi4 using Sabrent USB 3.0 SATA to USB adapter |
| Test #47,575 - 7/9/21 5:13 am | |
|---|---|
| Score: | 5,800 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #8,182 - 2/6/20 11:15 am | |
|---|---|
| Score: | 5,800 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ibbras001 mit ssd |
| Test #23,474 - 5/7/20 8:52 am | |
|---|---|
| Score: | 5,800 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel DC S4600 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2KG480G8 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Intel |
| Test #63,945 - 11/3/22 5:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,800 |
| User: | charlop |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston a400 ssd on pi 4 using cheap amazon adapter |
| Test #19,560 - 4/20/20 3:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850PRO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 PRO on Pi 4 using JMicron SATA to USB |
| Test #12,530 - 3/14/20 6:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ7LN256HCHP-000H1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Delogck SATA to USB adapter Samusng SSD 26556GB |
| Test #48,530 - 8/3/21 1:30 am | |
|---|---|
| Score: | 5,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #56,526 - 2/7/22 11:55 am | |
|---|---|
| Score: | 5,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX200 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Crucial CT250MX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CM4 |
| Test #56,761 - 2/12/22 5:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SD600Q |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | AData SD600Q |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pimiga2 pi400 adata SQ600 |
| Test #8,773 - 2/16/20 4:35 am | |
|---|---|
| Score: | 5,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X300s |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD7SB3Q-128G-1006 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #6,011 - 12/31/19 6:42 am | |
|---|---|
| Score: | 5,799 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian S280 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingDian S280120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KngDian 128 GB |
| Test #53,995 - 12/14/21 5:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,798 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | kingston |
| Test #16,318 - 4/10/20 6:36 am | |
|---|---|
| Score: | 5,798 |
| User: | eBulldog |
| Brand: | Corsair Force 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Corsair Force3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Corsair Force 3 120GB SSD over UDBUSB3.0 |
| Test #49,654 - 8/29/21 5:33 am | |
|---|---|
| Score: | 5,797 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple TS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Apple SSDTS128C |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Apple SSd |
| Test #46,619 - 6/12/21 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 5,795 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision E100N M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-E100N256G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Crucial BX500 SSD 480 GB |