To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #46,619 - 6/12/21 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 5,795 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Hikvision E100N M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Hikvision HS-SSD-E100N256G |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Crucial BX500 SSD 480 GB |
| Test #11,265 - 3/3/20 2:53 am | |
|---|---|
| Score: | 5,795 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-512 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | | |
| Test #25,433 - 5/25/20 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 5,795 |
| User: | Fluflis |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sata to usb3 adapter (Native boot) |
| Test #63,465 - 10/15/22 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 5,795 |
| User: | MaxIkar |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot 250Gb SSD in A-Data USB adapter with USB quirks enabled |
| Test #10,487 - 2/25/20 11:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,794 |
| User: | pewu |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SAMSUNG 860 256Gb on Pi4 |
| Test #21,398 - 4/28/20 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,794 |
| User: | roe |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssdPlatte |
| Test #79,957 - 2/21/24 5:22 am | |
|---|---|
| Score: | 5,794 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860PRO256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 111 |
| Test #55,345 - 1/9/22 6:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,793 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #50,806 - 9/29/21 8:42 am | |
|---|---|
| Score: | 5,793 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD Plus 240GB on Pi 400 using UGREEN SATA to USB3.0 adapter |
| Test #52,432 - 11/11/21 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,793 |
| User: | Mark |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSA2CW120G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 128GB 11.11.2021 |
| Test #14,927 - 4/5/20 6:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,793 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD Plus 120G Ugreen SATA to USB 3.0 Adapter Pi 4 @ 1.5 gHz |
| Test #45,496 - 5/13/21 12:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,792 |
| User: | pi |
| Brand: | Winkom ML-XL8240 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Winkom ML-XL8240 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,722 - 8/6/22 6:02 am | |
|---|---|
| Score: | 5,791 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SAMSUNG SSD 850 Evo 250GB on Pi 4 |
| Test #76,020 - 12/17/23 12:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,791 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #9,011 - 2/17/20 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 5,791 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion (Adapter) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate SSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD Segate Drive |
| Test #60,489 - 6/16/22 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,790 |
| User: | Plum |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | NewPi4 all the same as previous |
| Test #56,634 - 2/9/22 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,790 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 313 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSA2CW080G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Probox USB3 4 Bay to WD4002 7200RPM |
| Test #23,102 - 5/5/20 3:47 am | |
|---|---|
| Score: | 5,790 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec Z3-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #24,053 - 5/11/20 7:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,790 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT960BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CRUCIAL 960GB BX500 on Pi 4 using Norelsys NS1066 |
| Test #6,220 - 1/3/20 5:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,789 |
| User: | Fiedel |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860EVO SSD on PI4 using Startech USB3-SATA adapter |