To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #23,368 - 5/6/20 11:24 am | |
|---|---|
| Score: | 5,703 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT960BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #15,452 - 4/8/20 5:45 am | |
|---|---|
| Score: | 5,703 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #102,928 - 2/1/25 11:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,703 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Ant Esports 690 Neo 2.5" SSD |
| Board: | Banana Pi M5 |
| Device: | AntEsports 690NEOSATA256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ANT esports 256gb ssd |
| Test #55,794 - 1/20/22 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,702 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SSDNow40GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #56,304 - 2/3/22 10:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,701 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ArgonOne |
| Test #3,690 - 11/8/19 12:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,701 |
| User: | Dirgi |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD made by SanDisk Model SSDPLUS 240GB installed into an external Ugreen Case with USB31 |
| Test #67,218 - 2/14/23 8:37 am | |
|---|---|
| Score: | 5,701 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial M4-CT128M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #50,597 - 9/23/21 8:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,700 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate 600 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Seagate ST480HM000-1G5162 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Seagate 600 SSD 480GB MLC on PI4 using Orico 2139C3-G2 SATA to USB adapter |
| Test #71,792 - 7/26/23 12:45 am | |
|---|---|
| Score: | 5,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk ExtremePro55AF |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | USB3 |
| Test #61,688 - 8/5/22 1:41 am | |
|---|---|
| Score: | 5,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT480BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 SSD o Pi 4 using SATA to USB adapter |
| Test #61,035 - 7/10/22 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 5,698 |
| User: | Ivo12s |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS120GMTS420S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #10,229 - 2/24/20 4:27 am | |
|---|---|
| Score: | 5,697 |
| User: | racingbg |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 EVO on Raspberry Pi 4 Model B Rev 1.1 using Acasis DT-S2 Dual SATA to USB 3 adapter |
| Test #25,547 - 5/26/20 2:38 am | |
|---|---|
| Score: | 5,697 |
| User: | Juddha |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840pro SSD on Pi4 with Ubuntu 20.04 64-bit |
| Test #40,439 - 2/14/21 6:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,697 |
| User: | Pedotech |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 SSD on Pi4 using SATA to USB 3.0 w/ quirks |
| Test #28,081 - 6/26/20 11:53 am | |
|---|---|
| Score: | 5,697 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd nero |
| Test #41,467 - 3/6/21 1:47 am | |
|---|---|
| Score: | 5,696 |
| User: | thelevti |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung 1SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970 EVO on Pi 4 using Icy Box |
| Test #9,081 - 2/17/20 11:31 am | |
|---|---|
| Score: | 5,696 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #77,168 - 1/7/24 6:18 am | |
|---|---|
| Score: | 5,696 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | utfg |
| Test #128,449 - 11/4/25 8:27 am | |
|---|---|
| Score: | 5,696 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS480G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #47,172 - 6/27/21 10:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,695 |
| User: | AztecPyramid |
| Brand: | SanDisk X300s |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD7UB3Q256G1001 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk 256G SSD with Orinco controller and Pi 4 8G |