To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #68,996 - 4/3/23 2:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,585 |
| User: | Onion |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD over USB 3.0 on Pi4 |
| Test #14,923 - 4/5/20 6:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec NT-128 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | JMicron Technology Corp. JMS567 SATA SSD adapter chip set MS578 128GB |
| Test #51,373 - 10/17/21 8:21 am | |
|---|---|
| Score: | 5,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #54,641 - 12/26/21 7:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,584 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Colorful SL500 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Colorful SL500500GBMini |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #69,613 - 4/23/23 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 5,583 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | PNY CS900240GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi400 |
| Test #63,321 - 10/9/22 2:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,583 |
| User: | mySSD |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD sumsung |
| Test #49,532 - 8/26/21 3:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,582 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD PLUS 1000GB |
| Test #6,347 - 1/5/20 9:59 am | |
|---|---|
| Score: | 5,581 |
| User: | hunter2409 |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Evo 860 SSD 250Gb |
| Test #25,742 - 5/28/20 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 5,581 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS1000GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #81,904 - 3/19/24 3:45 am | |
|---|---|
| Score: | 5,581 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | old msata ssd |
| Test #48,791 - 8/7/21 5:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,580 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Test SSD |
| Test #43,668 - 4/10/21 9:24 am | |
|---|---|
| Score: | 5,580 |
| User: | Peterle |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso 2,5 TOP SSD on Pi 4 using SCALAR Enclosure with Quirks usb-storage.quirks=152d:0578:u |
| Test #42,798 - 3/26/21 4:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,579 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #48,860 - 8/9/21 11:13 am | |
|---|---|
| Score: | 5,579 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pny cs900 in orinoco usbc 2139C3 (good list) |
| Test #87,981 - 5/27/24 8:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,579 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Microsoft Azure Virtual Hard Disk |
| Board: | Microsoft Virtual Machine |
| Device: | Microsoft VirtualDisk |
| Class: | Virtual |
| Note: | Debian VM on WoR OPi5 |
| Test #62,668 - 9/12/22 8:58 am | |
|---|---|
| Score: | 5,579 |
| User: | Daviteusz |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Plextor M8VC 512GB |
| Test #79,348 - 2/12/24 4:36 am | |
|---|---|
| Score: | 5,579 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X300s |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SD7SB3Q256G1002 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Random USB3.0 SSD on Pi 4 8GB |
| Test #61,813 - 8/9/22 4:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,578 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | WD Red 1TB NVMe SSD o CM4 through PCIe |
| Test #49,510 - 8/26/21 4:36 am | |
|---|---|
| Score: | 5,578 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Sabrent EC-UASP SATA to USB adapter |
| Test #49,592 - 8/27/21 10:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,578 |
| User: | Nomad |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT2000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi 4 using DeskPi enclusre with ASmedia Usb to Sata bridge in UAS mode |