To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #105,744 - 3/27/25 12:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,493 |
| User: | akos987 |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung PM991 SSD on Pi 4B using JMicron USB adapter |
| Test #75,272 - 11/30/23 5:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,493 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 Evo on Pi4 using a |
| Test #66,835 - 2/3/23 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 5,493 |
| User: | Chris |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | CM4 1.8Ghz OC |
| Test #28,202 - 6/27/20 9:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,493 |
| User: | jag |
| Brand: | KingFast 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingFast Inateck |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 |
| Test #28,405 - 7/1/20 9:59 am | |
|---|---|
| Score: | 5,492 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD PLUS 120GB on Pi 4 8 GB using INATECK |
| Test #21,247 - 4/28/20 2:21 am | |
|---|---|
| Score: | 5,492 |
| User: | jynio |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 using Orico SATA to USB 3 enclosure and quirks applied |
| Test #9,096 - 2/17/20 12:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,492 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green M.2 2280 SSD on Pi 4 using QNine M.2 UB adapter |
| Test #63,736 - 10/25/22 11:23 am | |
|---|---|
| Score: | 5,492 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingchuxing M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingchuxing 128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #63,412 - 10/13/22 4:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OWC Mercury Electra 6G |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | OWC MercuryElectra6GSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #22,504 - 5/2/20 10:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Samsung |
| Test #40,074 - 2/7/21 5:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,491 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #13,711 - 3/25/20 8:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,491 |
| User: | BlastRadius |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO on Pi 4 using Apricorn SATA to USB3 adapter |
| Test #67,291 - 2/16/23 5:27 am | |
|---|---|
| Score: | 5,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #59,293 - 4/30/22 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,490 |
| User: | CarlosDanger |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk SSD Plus 240GB on Pi 4 using UGREEN USB3 to SATA3 Adapter |
| Test #6,894 - 1/13/20 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,490 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung Samsung 840 EVO Basic 500GB on Pi 4 |
| Test #44,891 - 5/5/21 10:41 am | |
|---|---|
| Score: | 5,489 |
| User: | lampje1975 |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Evo250GB on PI4 no quirks |
| Test #42,740 - 3/25/21 7:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,488 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | WDC WDS100T2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #42,881 - 3/28/21 3:44 am | |
|---|---|
| Score: | 5,488 |
| User: | baijorge |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | CM4 eMMC |
| Test #43,527 - 4/8/21 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 5,488 |
| User: | su1ka |
| Brand: | Lenovo SL700 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Lenovo SSDSL700120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Lenovo SL-700 SSD |
| Test #7,153 - 1/18/20 2:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,488 |
| User: | J.F. Koetse |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSDnow300 240GB on Pi 4 using LogiLink SATA to USB adapter |