To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #44,025 - 4/17/21 8:29 am | |
|---|---|
| Score: | 5,500 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Patriot Burst |
| Test #4,876 - 12/7/19 10:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,500 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,774 - 12/27/19 12:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,500 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS64GSSD370S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #17,574 - 4/13/20 7:40 am | |
|---|---|
| Score: | 5,500 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V+ Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SVP100S296G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #18,571 - 4/16/20 3:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,500 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Scandisk SSD Plus on Pi 4 |
| Test #9,228 - 2/17/20 11:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,499 |
| User: | Mr |
| Brand: | Corsair Nova 2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair CSSD-V128GB2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Corsair V128 GB SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB Adapter. Overclocked to 2147Mhz. |
| Test #81,304 - 3/9/24 2:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,498 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO on Odroid XU4 using SATA to USB 3.0 Adapter |
| Test #50,216 - 9/12/21 1:17 am | |
|---|---|
| Score: | 5,497 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AGI Agility 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | AGI AGI512G17AI178 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | AGI 512GB SSD on Pi 4 using Orico SATA to USB adapter |
| Test #67,835 - 3/3/23 8:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,496 |
| User: | Prolific |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk Extreme55AE |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk USB SSD on Pi 4 |
| Test #28,130 - 6/27/20 6:20 am | |
|---|---|
| Score: | 5,496 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Asenno ASP1 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Asenno ASP1120GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Asenno 128Gb USB3 SSD Pi4 8Gb |
| Test #10,479 - 2/25/20 6:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,496 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #54,654 - 12/27/21 9:06 am | |
|---|---|
| Score: | 5,495 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using pihuts SATA to USB adapter |
| Test #62,340 - 9/1/22 3:53 am | |
|---|---|
| Score: | 5,495 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex 4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | OCZ VERTEX4 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | wd black2 adapter - vertex 4 |
| Test #9,872 - 2/21/20 10:03 am | |
|---|---|
| Score: | 5,495 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,308 - 6/17/20 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,494 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Union Memory Systems RTOTJ 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | UMIS RTOTJ128VGD2EYX |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Ramaxel RTOTJ128 on Pi 4 8GB using Jmicron SATA to USB adapter |
| Test #67,187 - 2/13/23 4:23 am | |
|---|---|
| Score: | 5,494 |
| User: | Kabal20 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 120GB with usb-storage.quirks |
| Test #75,079 - 11/27/23 6:16 am | |
|---|---|
| Score: | 5,494 |
| User: | hoverdonkey |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4B v1.5 with Kingston 240GB A400 2.5 SATA III SSD in Yottamaster YMPW25-C3-BK USB 3 enclosure |
| Test #52,802 - 11/19/21 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,494 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-256 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,937 - 9/5/21 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 5,493 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 520 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2CW240A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test |
| Test #50,293 - 9/14/21 3:46 am | |
|---|---|
| Score: | 5,493 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 1TB SSD via USB Cable |