To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #49,303 - 8/21/21 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 5,463 |
| User: | Slyter |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk 240 SSD on Pi 400 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #56,053 - 1/28/22 12:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,463 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CL100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Goodram SSDPR-CL100-120-G3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | hdd |
| Test #53,502 - 12/5/21 12:40 am | |
|---|---|
| Score: | 5,463 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green 240GB SATA SSD |
| Test #41,079 - 2/26/21 5:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SM841 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSDSM8412.57mm128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Generic USB3 |
| Test #64,107 - 11/10/22 4:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,462 |
| User: | exit |
| Brand: | Patriot P300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot M.2P300128GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #68,152 - 3/11/23 6:02 am | |
|---|---|
| Score: | 5,461 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green M2 2280 SSD running on Pi 4 with Argon M2 case |
| Test #64,031 - 11/7/22 6:35 am | |
|---|---|
| Score: | 5,461 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power eMMC (SPeMM) |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | SP SPeMM |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC |
| Test #67,596 - 2/24/23 3:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Solidigm P41+ on CM4 NVMe |
| Test #20,032 - 4/23/20 8:56 am | |
|---|---|
| Score: | 5,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W128G1102 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk SD9SN8W128G1102 + Unitek Y-3365 usb-c case |
| Test #41,030 - 2/25/21 2:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,459 |
| User: | SteveFu |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 250Gb Samsung 860 Evo on Pi 4 running beta 64-bit OS using ORICO 2.5 SATA to SSD Enclosure in quirks mode |
| Test #93,484 - 8/26/24 5:52 am | |
|---|---|
| Score: | 5,459 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung CM871 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung MZNLF128HCHP-000H1 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 128 GB on USB3 |
| Test #53,950 - 12/14/21 3:42 am | |
|---|---|
| Score: | 5,459 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme II SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDHP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,813 - 12/28/19 4:33 am | |
|---|---|
| Score: | 5,458 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #124,286 - 7/5/25 3:35 am | |
|---|---|
| Score: | 5,458 |
| User: | Tigre |
| Brand: | LITEON M.2 OEM CV Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | LITEON CV1-8B128 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | LITEON CV1-8B128 M.2 SATA SSD running on RAIDSONIC IB-183M2 SATA to USB adapter |
| Test #49,886 - 9/4/21 6:40 am | |
|---|---|
| Score: | 5,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend JetFlash |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend JetFlashTranscend256GB |
| Class: | USB Flash |
| Note: | rp4 usbmem |
| Test #15,190 - 4/7/20 1:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple TS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Apple SSDTS256C |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Macbook Pro 256GB on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #9,551 - 2/19/20 11:05 am | |
|---|---|
| Score: | 5,457 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digial Green SSD on a Pi 4 using Jmicron USB case |
| Test #5,571 - 12/22/19 5:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk ExtremeSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro 512GB |
| Test #44,957 - 5/6/21 4:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 5,456 |
| User: | cpo |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD Green 240 M.2 2280 on Pi4 64bit using Argon M.2 |
| Test #49,208 - 8/19/21 9:03 am | |
|---|---|
| Score: | 5,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 535 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intel SSDSCKJW120H6 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intel 535 ssd |