To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #56,385 - 2/5/22 7:25 am | |
|---|---|
| Score: | 4,224 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8480G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #8,508 - 2/12/20 1:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,224 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Elements Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD20SMZW-11JW8S0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #16,191 - 4/9/20 11:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,223 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix eMMC (HCG8a) |
| Board: | BESSTAR Z83-F |
| Device: | SKHynix HCG8a |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | ZX83-F |
| Test #46,244 - 6/1/21 2:27 am | |
|---|---|
| Score: | 4,223 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #100,479 - 12/25/24 3:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,220 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD60NDZW-11C8XS0 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | lancache |
| Test #11,775 - 3/7/20 4:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,220 |
| User: | iefke |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green 120gb |
| Test #24,191 - 5/13/20 4:17 am | |
|---|---|
| Score: | 4,220 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #5,113 - 12/12/19 10:27 am | |
|---|---|
| Score: | 4,219 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba eMMC (016GE) |
| Board: | Amlogic H96 Max |
| Device: | Toshiba 016GE |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | H96 NAND |
| Test #9,580 - 2/19/20 2:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,219 |
| User: | Nathan |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD Plus (SDSSDA-240G) on Pi 4 using StarTech SATA to USB3.0 Adapter |
| Test #13,602 - 3/24/20 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,218 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Vertex Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEX |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ SSD 32 |
| Test #90,802 - 7/11/24 8:02 am | |
|---|---|
| Score: | 4,218 |
| User: | DragonEmperorLS |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Bar Plus 128Gb |
| Test #63,397 - 10/13/22 4:35 am | |
|---|---|
| Score: | 4,217 |
| User: | Celt |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37960G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #48,946 - 8/11/21 3:55 am | |
|---|---|
| Score: | 4,216 |
| User: | fff |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | small 4gb ram with samsung 250G |
| Test #83,084 - 3/29/24 3:52 am | |
|---|---|
| Score: | 4,215 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso PortableSSD Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso PortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Intenso on Pi 4 with usb storage quirks |
| Test #9,796 - 2/20/20 8:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,215 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV400S37A240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 240GB |
| Test #12,994 - 3/19/20 3:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,210 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THNSFC Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba THNSFC128GBSJ |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Toshiba USB3 SSD no uas |
| Test #66,242 - 1/19/23 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 4,208 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (D9D16) |
| Board: | Radxa ROCK Pi 4B |
| Device: | Foresee D9D16 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | RockPi 4b emmc |
| Test #52,989 - 11/23/21 12:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 4,206 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #14,446 - 4/1/20 8:45 am | |
|---|---|
| Score: | 4,206 |
| User: | apskaft |
| Brand: | OCZ Vertex Plus R2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | OCZ VERTEXPLUSR2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | EX PLUS R2 SSD on PI 4 using ICY SATA to USB |
| Test #4,616 - 12/3/19 11:39 am | |
|---|---|
| Score: | 4,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on Pi 4 using JMicron SATA to USB adapter with quirks |