To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #59,558 - 5/9/22 4:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,914 |
| User: | Gentoonix |
| Brand: | Micron 1100 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Micron 1100MTFDDAV512TBN |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | DietPi Test |
| Test #53,846 - 12/12/21 4:22 am | |
|---|---|
| Score: | 3,914 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | 00SSD4 |
| Test #76,951 - 1/4/24 9:29 am | |
|---|---|
| Score: | 3,913 |
| User: | fmcpherson |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Run 2 Crucial P2 NVMe SSD on Pi 5 using Orico M.2 SSD Enclosure to USB 2 port |
| Test #2,525 - 9/24/19 9:33 am | |
|---|---|
| Score: | 3,911 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green |
| Test #5,782 - 12/27/19 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,910 |
| User: | Ardalin |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Extreme Pro 128GB - RPI OC to 1800Mhz |
| Test #6,712 - 1/10/20 9:14 am | |
|---|---|
| Score: | 3,910 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk model: SDSSDP128G on RPI4 using icy box |
| Test #69,564 - 4/21/23 3:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,910 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #19,688 - 4/21/20 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 3,910 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 128Gb USB 3.1 BAR Plus USB 3.1 |
| Test #48,987 - 8/12/21 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 3,910 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840Pro on Pi 4 using ASmedia SATA to USB adapter |
| Test #57,150 - 2/21/22 9:10 am | |
|---|---|
| Score: | 3,909 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QNAP Virtual NAS Volume |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | QNAP iSCSIStorage |
| Class: | NAS |
| Note: | iSCSI to NAS |
| Test #85,532 - 4/21/24 11:31 am | |
|---|---|
| Score: | 3,909 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SF128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SF128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #58,711 - 4/9/22 5:31 am | |
|---|---|
| Score: | 3,908 |
| User: | EETech1 |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung MUF-256AB/AM on Raspberri pi 400 |
| Test #56,261 - 2/3/22 8:55 am | |
|---|---|
| Score: | 3,908 |
| User: | Petr |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | UUGear Raspikey 32GB eMMC on Rpi4 |
| Test #51,850 - 10/29/21 11:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,908 |
| User: | Maurice |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Bar 128gb Usb3.1 on Pi4 8gb running Pop!OS beta |
| Test #105,832 - 3/29/25 4:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,907 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP eMMC (DV403) |
| Board: | ZimaBoard 832 |
| Device: | HP DV403 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #44,326 - 4/24/21 10:51 am | |
|---|---|
| Score: | 3,907 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (MBG4G) |
| Board: | Toshiba Encore WT8-A |
| Device: | Samsung MBG4G |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #74,798 - 11/21/23 5:32 am | |
|---|---|
| Score: | 3,906 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC Green2.5480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green 2.5 480GB on Pi 4 with UGREEN USB 3.0 to SATA III Adapter Cable (#20953) |
| Test #76,950 - 1/4/24 9:27 am | |
|---|---|
| Score: | 3,905 |
| User: | fmcpherson |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 NVME M.2 SSD on Pi 5 using Orico M.2 SSD Enclosure to USB 2 port |
| Test #54,426 - 12/21/21 8:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,905 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #87,381 - 5/12/24 7:06 am | |
|---|---|
| Score: | 3,905 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |