To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #87,381 - 5/12/24 7:06 am | |
|---|---|
| Score: | 3,905 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q9) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #3,679 - 11/8/19 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 3,905 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #101,294 - 1/7/25 3:34 am | |
|---|---|
| Score: | 3,904 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P310 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT1000P310SSD2 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ssd |
| Test #45,107 - 5/8/21 10:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,904 |
| User: | robson |
| Brand: | KingSpec M300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | KingSpec M300-512 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | KingSpec mSATA 512Gb SSD on Pi 4 using X857 USB3.0 mSATA SSD Expansion board |
| Test #65,947 - 1/12/23 11:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,904 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme II SSD |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | SanDisk SDSSDHP256G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 256GB |
| Test #6,929 - 1/14/20 7:06 am | |
|---|---|
| Score: | 3,901 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec MT-64 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #49,411 - 8/23/21 8:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,901 |
| User: | an |
| Brand: | SanDisk i100 mSATA Series |
| Board: | Google Chromebook Pixel 2013 (Link) |
| Device: | SanDisk SSDi10032GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | iodd |
| Test #8,120 - 2/5/20 8:32 am | |
|---|---|
| Score: | 3,900 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SP600 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SP600 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #94,746 - 9/17/24 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 3,900 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme 256k on Pi 5 with Pi AI kit |
| Test #48,189 - 7/23/21 11:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,899 |
| User: | jchambers |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | UUGear 32GB eMMC for Raspberry Pi - Pi 4 Stock Clocks |
| Test #63,593 - 10/19/22 1:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,898 |
| User: | jbf |
| Brand: | Western Digital Blue SA510 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC BlueSA5102.5500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Western Digital 500GB WD Blue SA510 SATA Internal Solid State Drive SSD - SATA III on Pi 4B 1.5 using SStarTech SATA to USB Cable - USB 3.0 to 2.5 SATA III Hard Drive Adapter cable |
| Test #14,154 - 3/29/20 7:43 am | |
|---|---|
| Score: | 3,898 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Green 120GB SSD on Pi4 using JMicron JMS567 SATA Bridge |
| Test #10,434 - 2/25/20 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 3,897 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Store n Go Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Verbatim Vi500S3120GBSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | VERBATIM Store n Go Portable SSD 120GB |
| Test #4,006 - 11/19/19 11:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,897 |
| User: | jdubs |
| Brand: | Western Digital Blue SN500 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS250G1B0C-00S62010 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | WD Blue NVMe 256GB SSD |
| Test #95,291 - 9/27/24 8:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,897 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | sd64gb |
| Test #77,630 - 1/17/24 3:23 am | |
|---|---|
| Score: | 3,896 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A2 (EZSD1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk EZSD1 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #20,184 - 4/24/20 1:23 am | |
|---|---|
| Score: | 3,894 |
| User: | Silo |
| Brand: | SanDisk ReadyCache Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDRC032G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 on old 32GB SSD |
| Test #84,090 - 4/6/24 10:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,894 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Pro Elite (SD256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #82,916 - 3/27/24 8:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,893 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #47,916 - 7/15/21 1:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 3,893 |
| User: | cenp |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston SA400S37120G |