To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #59,230 - 4/26/22 6:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,933 |
| User: | kyleobrien |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | WD External SSD Pi 4 |
| Test #8,388 - 2/9/20 10:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,933 |
| User: | BobTheBuilder |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS240G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Pi4 4GB Berryboot |
| Test #81,750 - 3/17/24 3:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,932 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | WD My Passport Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Western Digital SD8TN8U256G1001 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | stop |
| Test #69,177 - 4/9/23 1:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,932 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH120GG25 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Ultra SSD 120G on Pi 4 with apricorn sata to usb adapt, |
| Test #41,455 - 3/5/21 11:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,931 |
| User: | Grumpy |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit Plus (64) on Pi4 |
| Test #13,890 - 3/27/20 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,931 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Transcend TS32GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Transcend 32GB on Pi3B SATA to USB adapter |
| Test #61,454 - 7/27/22 2:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,930 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial X6 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CrucialX6SSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #64,862 - 12/9/22 10:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,929 |
| User: | TahitianVibes |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 SSD on PI3 using SATA to USB adaptater Ugreen |
| Test #11,808 - 3/8/20 4:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,929 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 750 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD750EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi3ssd750 |
| Test #104,546 - 3/1/25 1:37 am | |
|---|---|
| Score: | 2,929 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V+ Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SVP100S2128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 128 Test |
| Test #64,880 - 12/10/22 4:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,928 |
| User: | myway |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Crucial MX500 - Ugreen SATA to USB adaptater |
| Test #75,056 - 11/26/23 7:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,928 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | MicroCenter SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Micro Center A2 128 SDXC on Pi 5 4GB |
| Test #125,784 - 8/14/25 11:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,928 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | kingston canvas go plus 256gb |
| Test #51,371 - 10/17/21 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,928 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #52,763 - 11/19/21 3:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,927 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDU11016GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #126,655 - 9/11/25 4:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,927 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Samsung uSDCardReader |
| Class: | USB Flash |
| Test #81,221 - 3/8/24 9:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,925 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston microSD 64GB pro gold on pi 3 |
| Test #49,311 - 8/21/21 11:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,925 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland Professional2 |
| Test #41,950 - 3/13/21 7:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,925 |
| User: | PH89 |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840 SSD |
| Test #48,095 - 7/21/21 1:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,924 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba eMMC (032G7) |
| Board: | Cherry Trail CR (LattePanda) |
| Device: | Toshiba 032G7 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Wintel Pro |