To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #60,148 - 6/4/22 9:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,509 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Emtec X150 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Emtec X150480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #103,567 - 2/12/25 1:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,508 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3.5" HDD |
| Board: | FirewallaGold |
| Device: | WDC WD30EZAZ-00SF3B0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #123,177 - 6/2/25 9:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,508 |
| User: | kene |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk 00000 |
| Class: | A1 C10 V48 U3 |
| Note: | SanDisk Ultra 128GB on Pi 5 4GB (bookman 64-bit) |
| Test #45,981 - 5/23/21 7:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,508 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #9,117 - 2/17/20 1:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 520 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Intel SSDSC2CW120A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | I have no idea |
| Test #9,371 - 2/18/20 1:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC MyPassport261B |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | wd |
| Test #9,666 - 2/20/20 3:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #105,847 - 3/30/25 3:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A2 (EZSD1) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk EZSD1 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Netac 32GB A2 microSD |
| Test #132,688 - 4/3/26 9:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,507 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (AFGCC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk AFGCC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #77,148 - 1/6/24 3:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,506 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #3,436 - 10/31/19 5:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,506 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung |
| Test #883 - 7/19/19 6:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,505 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 |
| Test #46,219 - 5/31/21 3:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,505 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,179 - 8/18/21 10:04 am | |
|---|---|
| Score: | 2,505 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 USB2.0 |
| Test #57,420 - 2/26/22 7:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,504 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD in Pi 4 using StarTech to USB 3.0 adapter |
| Test #57,731 - 3/9/22 9:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,504 |
| User: | Rex |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Jmicron 256 SSD PI 400 |
| Test #125,638 - 8/10/25 4:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,504 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #126,911 - 9/17/25 8:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,504 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | 1 |
| Test #15,628 - 4/8/20 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,504 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #61,297 - 7/20/22 10:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,504 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 3 using generic sata to usb |