To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #5,876 - 12/29/19 6:04 am | |
|---|---|
| Score: | 2,471 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #8,671 - 2/15/20 9:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,471 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend TS64GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Pi 3b+ using RenkForce mSATA to USB2 Adapter |
| Test #128,114 - 10/24/25 3:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,470 |
| User: | burtyb |
| Brand: | Samsung eMMC (8GTF4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 0 Rev 1.0 |
| Device: | Samsung 8GTF4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | Raspberry Pi Compute Module 0 Rev 1.0 |
| Test #130,715 - 1/20/26 11:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,469 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #7,257 - 1/20/20 8:04 am | |
|---|---|
| Score: | 2,469 |
| User: | 70 |
| Brand: | Leven JS500 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Leven JAJS500M120C-1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #14,973 - 4/6/20 6:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,469 |
| User: | luigiferrettino |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Arcanite USB3 128GB |
| Test #11,140 - 3/1/20 5:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,469 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT 64GB |
| Test #79,164 - 2/8/24 8:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,469 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanFodkl |
| Test #45,969 - 5/23/21 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,469 |
| User: | Monkeey |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucial BX500 2.5 SSD |
| Test #54,215 - 12/18/21 1:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,469 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on pi3b+ using startech sata to usb adapter |
| Test #8,699 - 2/15/20 5:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,468 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia mSATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | ASMedia 2115 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Raspberry Pi 3 Model B Plus Rev 1.3 using Asmedia AS2115 mSATA |
| Test #76,658 - 12/28/23 7:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,468 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #75,447 - 12/5/23 11:02 am | |
|---|---|
| Score: | 2,467 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple TS Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Apple SSDTS256C |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Apple 256gb SSD with Inland external adapter |
| Test #77,017 - 1/5/24 7:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,467 |
| User: | km |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme 32GB SD on Raspberry Pi 5 |
| Test #53,699 - 12/9/21 6:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,467 |
| User: | s56g |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi3 on Genesys Logic, Inc. GL827L SD/MMC/MS Flash Card Reader |
| Test #50,686 - 9/27/21 1:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,466 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,211 - 6/16/20 10:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,466 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit Plus 32GB PI4 USB3 |
| Test #95,096 - 9/24/24 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,466 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Ultimate (YD4QD) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung YD4QD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #23,360 - 5/6/20 9:10 am | |
|---|---|
| Score: | 2,465 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Teclast Speed S800 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Teclast 128GBS800 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | qw |
| Test #12,616 - 3/15/20 11:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD on Pi 4 using JMicron adapter |