To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #12,616 - 3/15/20 11:57 am | |
|---|---|
| Score: | 2,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung SSD on Pi 4 using JMicron adapter |
| Test #68,013 - 3/7/23 1:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,982 - 8/2/23 6:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,464 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | deskpi Silicon Power 512GB A55 M.2 SSD SATA III Internal Solid State Drive 2280 SU512GBSS3A55M28ACSilicon Power 512GB A55 M.2 SSD SATA III Internal Solid State Drive 2280 SU512GBSS3A55M28AC |
| Test #68,238 - 3/12/23 1:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,463 |
| User: | blumenthal |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT Plus 32GB (MUF-64AB/AM) on Pi 400 v1.0 |
| Test #90,696 - 7/8/24 2:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,463 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Test #14,487 - 4/1/20 4:53 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,700 - 8/6/21 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,559 - 12/6/21 2:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,379 - 4/5/21 9:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,462 |
| User: | zachsz |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | usb |
| Test #44,055 - 4/17/21 9:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData XPG SX6000 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SX6000PNP |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #6,385 - 1/6/20 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,462 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial M4 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial M4-CT256M4SSD2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #488 - 6/22/19 2:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,461 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Evo |
| Test #65,229 - 12/26/22 9:04 am | |
|---|---|
| Score: | 2,461 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | 64GG Samsung Flash drive on RPI 4 8GB |
| Test #27,515 - 6/20/20 8:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U100 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDU10024GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #131,545 - 2/15/26 8:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR512) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SR512 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #93,232 - 8/21/24 4:35 am | |
|---|---|
| Score: | 2,460 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | SSD raspberu pi4 on usb2.0 |
| Test #90,662 - 7/7/24 8:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,459 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | sleep raspberry pi screen |
| Test #74,508 - 11/17/23 7:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,459 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 240GB 3D NAND SATA 2.5-inch SSD using unknown USB adapter |
| Test #64,405 - 11/21/22 2:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,459 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Note: | Not a descp |
| Test #6,656 - 1/9/20 3:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,459 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |