To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #75,316 - 12/2/23 4:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,364 |
| User: | KriMi |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SNV2S/500G on Pi 3B using JMicron Tech USB3 NVME Case |
| Test #55,253 - 1/7/22 11:37 am | |
|---|---|
| Score: | 2,364 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Transcend TS120GSSD220S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Transcend SSD220S - 120GB on Pi 3B+ using AKASA USB 3.1 to SATA adapter |
| Test #10,962 - 2/29/20 10:50 am | |
|---|---|
| Score: | 2,364 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD WD 120GB on Pi 3B |
| Test #22,114 - 5/1/20 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,364 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung model: Flash Drive FIT size: 119.51 GiB on Pi4 |
| Test #128,899 - 11/22/25 8:30 am | |
|---|---|
| Score: | 2,364 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR512) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SR512 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Crucial P3 on Pi5 and Pimoroni dual nvme hat |
| Test #6,899 - 1/13/20 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,363 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SUV500MS240G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #26,466 - 6/5/20 2:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,363 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #50,289 - 9/14/21 3:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,363 |
| User: | capdan |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Lexar NS 100 SSD on Pi 4B using Sabrent SATA HDD enclosure to USB adapter |
| Test #44,125 - 4/19/21 4:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,363 |
| User: | gatinho |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 SSD on Pi 4 using JMicron SATA to USB adapter |
| Test #48,819 - 8/8/21 12:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,362 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD ber USB2 |
| Test #133,182 - 4/25/26 11:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,362 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #71,339 - 7/4/23 2:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,362 |
| User: | aboulfad |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | kingston 64Gb SD card on rpi4 |
| Test #18,085 - 4/14/20 4:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,362 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung USB on RPi 4 |
| Test #22,174 - 5/1/20 1:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,361 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 with Samsung 120G SSd |
| Test #66,677 - 1/29/23 10:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,361 |
| User: | test |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #7,551 - 1/24/20 11:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,361 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SH910m |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SKHynix SH910mSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | mSATA |
| Test #6,559 - 1/8/20 5:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,360 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | ITHOO Tech USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ITHOO ITHOOTech |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | h |
| Test #1,560 - 8/23/19 8:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,360 |
| User: | awil95 |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #98,970 - 11/28/24 11:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,360 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SD Premier Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | AData SD |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Adata MicroSDcard on Pi5 |
| Test #55,418 - 1/11/22 3:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,360 |
| User: | N6AC |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue %))GB SSD using Sabrent EC-UASP Adapter |