To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #61,864 - 8/11/22 2:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,360 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT256MX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 256GB |
| Test #60,043 - 5/30/22 5:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,359 |
| User: | HouseHome |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #40,851 - 2/21/21 2:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,359 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THCSNJ Series mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Toshiba THNSNJ128GMCU |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #93,258 - 8/21/24 3:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,358 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #4,225 - 11/26/19 8:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,358 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba THCSNH Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Toshiba THNSNH128GBST |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #5,377 - 12/18/19 9:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,358 |
| User: | DrJFM |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KinSpec M2 drive + USB-C metal enclosure. JMicron manufacturer. Good Bang for Buck from China directly. |
| Test #53,251 - 11/29/21 8:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,358 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Test #60,929 - 7/5/22 6:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,357 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #61,968 - 8/14/22 5:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,355 |
| User: | jvata |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston 1 |
| Test #67,059 - 2/9/23 6:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,355 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Test #46,435 - 6/6/21 5:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,355 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend SSD300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Transcend TS32GSSD370S |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,368 - 8/23/21 3:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,354 |
| User: | thuhn |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung MZ7LN256HCHP-000H1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung_PM871.on.USB3.0.to.SATA_generic |
| Test #81,403 - 3/11/24 8:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,354 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Sandisk Ultra 32GB |
| Test #24,454 - 5/15/20 5:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,354 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD10EZEX-22BN5A0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 4 on 7200 RPM HDD |
| Test #22,171 - 5/1/20 12:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,354 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Test #8,050 - 2/3/20 1:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,354 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | with ssd |
| Test #8,800 - 2/16/20 5:59 am | |
|---|---|
| Score: | 2,353 |
| User: | AColwill |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 64GB USB-3.0 |
| Test #53,686 - 12/8/21 4:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Note: | Oracle Free Tier |
| Test #87,179 - 5/10/24 1:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC300 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SKHynix SC300BSATA512GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #93,660 - 8/29/24 5:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas React (SDCIT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SDCIT |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |