To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #106,131 - 4/7/25 10:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (AFGCD) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk AFGCD |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | 1 |
| Test #13,512 - 3/23/20 3:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,353 |
| User: | jw85 |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Agility 3 60GB on Pi 3 using Asmedia AS1553e USB 3 to mSATA adapter |
| Test #15,933 - 4/9/20 10:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,353 |
| User: | Silva |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using Sunplus Innovation Technology Inc. SPIF30x Serial-ATA bridge |
| Test #76,719 - 12/30/23 7:16 am | |
|---|---|
| Score: | 2,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | externalssd |
| Test #76,956 - 1/4/24 10:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,353 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Scorpio Black 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD7500BPKT-80PK4T0 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | WD7500BPKT via PCIe to SATA expander on Pi 5 |
| Test #78,404 - 1/26/24 10:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,352 |
| User: | Thonglor |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston Canvas 64GB on Pi 4B 4GB on Bullseye |
| Test #64,083 - 11/9/22 8:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,352 |
| User: | kmf |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD via SATA-USB on RasPi3 B |
| Test #72,643 - 8/30/23 1:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,351 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #81,296 - 3/9/24 1:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,351 |
| User: | kg |
| Brand: | Western Digital Blue 2.5" HDD |
| Board: | 81DM |
| Device: | WDC WD10SPZX-24Z10 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Laptop |
| Test #26,228 - 6/1/20 9:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,351 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | Alibaba Cloud ECS |
| Device: | QEMU QEMUUSBTablet |
| Class: | Virtual |
| Note: | ssd |
| Test #42,173 - 3/17/21 4:14 am | |
|---|---|
| Score: | 2,351 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI3BP with 120GB SSD |
| Test #12,715 - 3/16/20 1:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,351 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500@USB3 |
| Test #12,854 - 3/18/20 3:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,350 |
| User: | Printman_de |
| Brand: | Trekstor I.GEAR USB SSD Stick |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Trekstor I.GEARUSBSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | pi3+ I.GEAR USB SSD size: 119.24 GiB |
| Test #61,638 - 8/3/22 9:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,350 |
| User: | jam |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #61,993 - 8/15/22 8:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,349 |
| User: | jvata |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston New PSU |
| Test #68,532 - 3/21/23 5:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,349 |
| User: | nickhell |
| Brand: | OWC Envoy |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | OWC Envoy |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #70,968 - 6/15/23 1:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,349 |
| User: | JyapGR |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston 64gb Canvas GO plus |
| Test #22,339 - 5/2/20 7:03 am | |
|---|---|
| Score: | 2,349 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW X3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | TCSUNBOW X3120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | usb2 test |
| Test #53,546 - 12/5/21 3:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,349 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Oracle Cloud Storage |
| Board: | QEMU KVM Virtual Machine |
| Device: | Oracle |
| Class: | Virtual |
| Test #75,885 - 12/15/23 6:02 am | |
|---|---|
| Score: | 2,348 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate BarraCuda Compute HDD |
| Board: | HP Pro Tower 290 G9 |
| Device: | Seagate ST1000DM010-2EP102 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | meow |