To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #43,321 - 4/4/21 9:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,275 |
| User: | hl2run |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial 120GB on Pi3 with problem |
| Test #63,464 - 10/15/22 8:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,275 |
| User: | Ivo12s |
| Brand: | Samsung eMMC (AJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung AJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #66,616 - 1/27/23 6:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,275 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron RealSSD C400 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Micron MTFDDAK128MAM-1J1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,082 - 2/10/23 5:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,274 |
| User: | Nookie |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SRV02 SSD |
| Test #62,213 - 8/25/22 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,274 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SSK SSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 128GB M.2 |
| Test #62,559 - 9/9/22 5:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,274 |
| User: | rado |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #11,351 - 3/3/20 3:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,274 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Plus 240 SSD on Pi 3 using Aukey SATA to USB adapter |
| Test #100,548 - 12/27/24 2:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA-1T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | node2 sandisk plus 1TB Pi 4 |
| Test #129,976 - 12/28/25 9:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Dell OptiPlex 7010 |
| Device: | Seagate ST500LM000-1EJ162 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Disco principal |
| Test #64,503 - 11/26/22 7:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,273 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 667X |
| Board: | ODROID XU4 |
| Device: | Lexar LX32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | OdroidXU4_SDCARD |
| Test #131,621 - 2/18/26 6:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,272 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Team SD (Stora) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Team Stora |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #74,664 - 11/19/23 4:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,272 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | XrayDisk model: 120GB size |
| Test #75,028 - 11/26/23 11:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,272 |
| User: | FingerlessGloves |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi3B with Sabrent 3.0 to SATA (Test #2) |
| Test #65,196 - 12/25/22 5:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,272 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | blah |
| Test #74,391 - 11/17/23 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,271 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston Micro SD Card USB Reader |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston UHSIIuSDReader |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #4,556 - 12/2/19 12:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,271 |
| User: | Fortunatto |
| Brand: | KingDian Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingDian P10120GB |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSD KingDian 120G Portable |
| Test #41,881 - 3/12/21 8:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,271 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850PRO512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #40,159 - 2/9/21 3:01 am | |
|---|---|
| Score: | 2,270 |
| User: | dudu |
| Brand: | Avexir E100 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Avexir AVSSDS3E100Z-120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Avexir E100 |
| Test #24,783 - 5/18/20 1:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Patriot Burst Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Patriot Burst |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | hz |
| Test #95,513 - 10/1/24 6:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,270 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD High Performance (SD32G) |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Note: | Generic MicroSD on Libre Computer Le Potato |