To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #3,817 - 11/12/19 11:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,203 |
| User: | FC |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung FIT Plus 64GB USB31 Flash Drive |
| Test #99,123 - 12/1/24 10:08 am | |
|---|---|
| Score: | 2,203 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green 3.5" HDD |
| Board: | PD14RI |
| Device: | WDC WD40EZRX-00SPEB0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #27,528 - 6/20/20 10:11 am | |
|---|---|
| Score: | 2,203 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar USB Flash Drive |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Lexar USBFlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Test #64,303 - 11/18/22 6:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,202 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme 32 GB |
| Test #129,883 - 12/24/25 2:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,202 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | |
| Device: | Kingston SV300S37A60G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #45,782 - 5/19/21 2:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,202 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDP064G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #64,156 - 11/12/22 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 2,202 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme PRO USB 3.2 SSD 128 GB on Pi3 using built-in USB connector |
| Test #41,229 - 3/1/21 8:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,201 |
| User: | pjlsh |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #106,365 - 4/13/25 6:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,201 |
| User: | Jman5428 |
| Brand: | Kingston SD OEM (128GB) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston 128GB |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Crucial P3 2TB SSD on Pi 5 using 52pi W01 U2500 M2 nvme to pcie adapter with 2.5gbps ethernet |
| Test #91,013 - 7/15/24 2:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,201 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Crucial M.2 |
| Test #80,904 - 3/4/24 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 2,200 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 670p M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDPEKNU512GZH |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | SSD NVMe Sander |
| Test #13,612 - 3/24/20 4:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,200 |
| User: | LukaszJ |
| Brand: | eVtran V03S SLC Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | eVtran V03SSLC |
| Class: | USB Flash |
| Note: | eVtran V03S SLC size: 15.04 GiB on Pi 4 using USB 3.0 port directly |
| Test #60,060 - 5/31/22 8:15 am | |
|---|---|
| Score: | 2,200 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba Canvio 2.5" MK Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Toshiba MK2561GSYFN |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #67,328 - 2/17/23 3:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,200 |
| User: | sdlw |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Pro 128GB USB-stick on Orange Pi 5 |
| Test #67,783 - 3/2/23 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 2,199 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Dahua C800A |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Dahua C800ASSD120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | dahua |
| Test #14,962 - 4/6/20 3:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,199 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi560 M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Verbatim Vi560SATAIIIM.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | usb-ssd |
| Test #68,993 - 4/3/23 2:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,199 |
| User: | codeart |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #61,985 - 8/15/22 4:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,198 |
| User: | jvata |
| Brand: | Kingston SD Canvas Go! Plus (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Kingston new update |
| Test #63,753 - 10/26/22 7:26 am | |
|---|---|
| Score: | 2,198 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Orange Pi Zero |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PiOrangeSSD |
| Test #9,763 - 2/20/20 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,198 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |