To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #48,433 - 7/31/21 5:03 am | |
|---|---|
| Score: | 2,210 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD4 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | transcend nvme 1tb |
| Test #67,004 - 2/8/23 11:14 am | |
|---|---|
| Score: | 2,210 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Transcend TS128GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | MSATA SSD on Pi Zero2W |
| Test #49,707 - 8/30/21 12:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,209 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 250GB StarTech SATA to USB 3.0 PI 4 |
| Test #80,376 - 3/1/24 2:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,209 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW M1 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | TCSUNBOW M132GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #90,706 - 7/9/24 2:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,209 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power eMMC (SPeMM) |
| Board: | Rockchip RK3566 EVB2 LP4X V10 Board |
| Device: | SP SPeMM |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | emmc |
| Test #697 - 7/8/19 7:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,208 |
| User: | test |
| Brand: | Seagate FireCuda Gaming Hybrid |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ST1000LX015-1U7172 |
| Class: | SSHD (2.5" SATA) |
| Note: | Seagate Firecuda |
| Test #10,085 - 2/22/20 12:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,208 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | BX500 127GB |
| Test #58,601 - 4/4/22 2:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,208 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd plus sandisk |
| Test #79,886 - 2/19/24 11:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,207 |
| User: | mypi |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | j |
| Test #96,967 - 10/28/24 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,206 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SDU1 |
| Class: | A1 C6 V6 |
| Note: | test |
| Test #133,055 - 4/21/26 5:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,206 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk USB |
| Test #71,368 - 7/6/23 2:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,205 |
| User: | llamarada |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Orange Pi Lite2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on OrangePi Lite using cheap SATA to USB adapter |
| Test #97,509 - 11/5/24 12:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (EE8QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EE8QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | SSD Card 256GB |
| Test #97,969 - 11/12/24 7:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD OEM (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston 00000 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | test |
| Test #14,691 - 4/4/20 4:08 am | |
|---|---|
| Score: | 2,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V+ Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SNVP325S2128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | test2 |
| Test #27,009 - 6/13/20 3:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO |
| Test #20,714 - 4/26/20 3:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,205 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | |
| Class: | USB Flash |
| Test #103,215 - 2/6/25 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,204 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi 3 LTS |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Leven 256gb ssd |
| Test #50,235 - 9/12/21 11:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,204 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDH31T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SATA |
| Test #8,165 - 2/6/20 4:35 am | |
|---|---|
| Score: | 2,204 |
| User: | Ramius87 |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 64GB USB 3.1 Flash Drive Pi 4B 4GB |