To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #9,763 - 2/20/20 3:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,198 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #103,575 - 2/12/25 3:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,198 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar LX32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | A400 SSD |
| Test #133,447 - 5/7/26 7:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,197 |
| User: | bebert |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (BD4QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung BD4QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | Pi5_SDCard128MB |
| Test #102,378 - 1/24/25 8:59 am | |
|---|---|
| Score: | 2,197 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | OrangePi Zero Plus |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | ssd |
| Test #73,730 - 10/13/23 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,197 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #23,179 - 5/5/20 10:32 am | |
|---|---|
| Score: | 2,197 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | samsung Fit Plus 64G |
| Test #44,079 - 4/18/21 6:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,197 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | sdf |
| Test #4,062 - 11/21/19 1:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,196 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 830 128GB |
| Test #94,613 - 9/14/24 10:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,196 |
| User: | Willan |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Generic 240GB SSD using SATA to USB adapter |
| Test #125,178 - 7/29/25 12:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,196 |
| User: | DawidvW |
| Brand: | Samsung eMMC (FD4Q7) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FD4Q7 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #65,952 - 1/13/23 4:11 am | |
|---|---|
| Score: | 2,195 |
| User: | silver |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OrangePi Zero 2 with SSD through USB |
| Test #73,540 - 10/6/23 8:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,195 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Orange Pi PC 2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | poweroff |
| Test #127,336 - 9/30/25 4:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,194 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (FF4Y7) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FF4Y7 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #118,524 - 5/20/25 2:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,194 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FD4Q5) |
| Board: | Raspberry Pi 500 1.0 |
| Device: | Samsung FD4Q5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #64,942 - 12/13/22 11:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,194 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Orangepi zero 2 intenso 120 sata ssd |
| Test #65,826 - 1/11/23 10:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,194 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WG GREEN SATA SSD M.2 2280 (128GB) on Pi 3B+ rev1.2 using Renkforce USB2.0 M.2 SATA SSD Converter |
| Test #63,435 - 10/14/22 4:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,194 |
| User: | Recon |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY 120GB SSD on adapter |
| Test #67,050 - 2/9/23 2:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,193 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apacer AS350 Panther Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Apacer AS350128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | apacer on pi3b+ using axagon sata to usb adapter |
| Test #78,262 - 1/25/24 12:43 am | |
|---|---|
| Score: | 2,192 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd with usb 3.2 adapter |
| Test #578 - 6/28/19 6:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,192 |
| User: | pgiacomo69 |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung Fit Plus |