To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #69,141 - 4/8/23 9:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,191 |
| User: | chemical1979 |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 2B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Raspberry Pi 2 with USB 2.0 connected StarTech S251SMU33EP with an Samsung 840 PRO inside |
| Test #63,407 - 10/13/22 12:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,191 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT2000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 on USB 2.0 - SATA adapter on Pi 4 |
| Test #44,547 - 4/28/21 11:04 am | |
|---|---|
| Score: | 2,191 |
| User: | yooakim |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung EVO Pro 980 via USB-C enclosure |
| Test #80,132 - 2/24/24 6:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,191 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba SA16G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #21,382 - 4/28/20 1:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,191 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (SLD64) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Foresee SLD64 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC RockPi 64GB |
| Test #41,776 - 3/10/21 6:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,190 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS480GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #26,927 - 6/12/20 11:13 am | |
|---|---|
| Score: | 2,190 |
| User: | polda.t |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | 12.06.2020 |
| Test #66,502 - 1/24/23 10:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,190 |
| User: | Romboter |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD32G) |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | PNY Elite SD on Libre Renegade 4GB |
| Test #77,581 - 1/16/24 3:31 am | |
|---|---|
| Score: | 2,189 |
| User: | slt |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Rasperry PI3 Model B Domoticz |
| Test #71,524 - 7/16/23 4:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,189 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Orange Pi Zero |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 120GB SSD on Orange Pi Zero H2 512MB using SATA to USB adapter |
| Test #12,807 - 3/17/20 10:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,188 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Orange Pi PC |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | a |
| Test #3,724 - 11/9/19 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 2,188 |
| User: | iStitch07 |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SSDUSBFlash |
| Test #4,998 - 12/10/19 11:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,188 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS120G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi 4 SSD on USB 2.0 |
| Test #45,031 - 5/7/21 7:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,188 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD + TooQ Enclosure JMT578 |
| Test #48,776 - 8/7/21 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,188 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung USB 3.1 Flash Drive FIT plus 64 GB on Pi 400 |
| Test #10,344 - 2/24/20 9:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,188 |
| User: | Cheets |
| Brand: | Apple TS Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Transcend JetDrive |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Apple Macbook Air 2010 SSD 120GB |
| Test #103,124 - 2/5/25 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,188 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba SA16G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | test2 |
| Test #43,339 - 4/4/21 8:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,187 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 SSD on Pi with generic USB-C Cable |
| Test #83,579 - 4/2/24 8:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,187 |
| User: | blasiusy |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Orange Pi zero 2gb using SATA to USB |
| Test #90,961 - 7/14/24 10:23 am | |
|---|---|
| Score: | 2,187 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec NT Series |
| Board: | BIGTREETECH CB1 |
| Device: | KingSpec NT-2562242 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | KingSpec NT-256 NGFF SSG on BigTreeTech CB1 using NGFF to USB adapter |