To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #88,963 - 6/9/24 4:24 am | |
|---|---|
| Score: | 2,175 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba SA32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #95,107 - 9/24/24 4:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,175 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba SA16G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Kioxia 16GB SD Card |
| Test #4,802 - 12/6/19 5:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,175 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung USB 3.1 Flash Drive FIT Plus 64GB |
| Test #20,175 - 4/24/20 12:37 am | |
|---|---|
| Score: | 2,174 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba Canvio 2.5" MQ Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Toshiba MQ04UBD200 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #14,294 - 3/30/20 11:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,174 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingDian S100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingDian S10016GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KingDian SSD S100 16GB on Pi 4 using ELUTENG 2.5 SATA to USB 3.0 Adapter |
| Test #70,750 - 6/7/23 4:44 am | |
|---|---|
| Score: | 2,173 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk X400 M.2 |
| Board: | BIGTREETECH CB1 |
| Device: | SanDisk SD8SN8U-128G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Test |
| Test #62,006 - 8/16/22 1:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,173 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON Zeta Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | LITEON LCH-256V2S-HP |
| Class: | SSD (2.5" SSD) |
| Test #45,813 - 5/20/21 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,173 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital My Passport SSD |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | WDC MyPassport25F3 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #45,899 - 5/21/21 7:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,173 |
| User: | AndyCMK |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SDSSDHII240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk SSD Ultra 2 on Pi3B+ and ASM1051E SATA to USB |
| Test #99,209 - 12/3/24 5:15 am | |
|---|---|
| Score: | 2,173 |
| User: | xeroxss |
| Brand: | Ramsta S800 2.5" SSD |
| Board: | Orange Pi One |
| Device: | Ramsta SSDS800120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Ramsta 120GB with generic USB adapter |
| Test #124,251 - 7/4/25 3:03 am | |
|---|---|
| Score: | 2,172 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #72,360 - 8/16/23 11:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,172 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #4,982 - 12/10/19 6:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,172 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Test #86,094 - 4/27/24 2:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,172 |
| User: | sudo |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #64,722 - 12/3/22 10:25 am | |
|---|---|
| Score: | 2,171 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU700 |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | AData SU700 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #85,348 - 4/19/24 12:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,171 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Samsung MZ7LN256HCHP-00000 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssdtest |
| Test #128,832 - 11/20/25 2:51 am | |
|---|---|
| Score: | 2,170 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Lexar LX32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Lexar |
| Test #88,594 - 6/4/24 1:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,170 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM830 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Samsung SSDPM830mSATA256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung model: SSD PM830 mSATA size: 238.47 GiB type: USB on orangepi zero 3 |
| Test #72,361 - 8/16/23 12:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,170 |
| User: | wda |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 3B (heatsink overclocked) using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #77,039 - 1/5/24 12:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,170 |
| User: | km |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SDCHE) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Kingston SDCHE |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Kingston Endurance 128GB SD on Raspberry Pi 4b 2GB Rev 1.5 |