To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #130,407 - 1/11/26 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,170 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda |
| Board: | iMac12,1 |
| Device: | Seagate ST3500418AS |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | 500 GB 3.5 SATA in iMac12,1 |
| Test #69,854 - 5/2/23 2:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,170 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Libre Computers Le Potato |
| Device: | WDC WDS480G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | wd ssd on pi 3 |
| Test #9,639 - 2/19/20 11:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,169 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd-drive |
| Test #74,586 - 11/18/23 5:42 am | |
|---|---|
| Score: | 2,169 |
| User: | S0litaire |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SUV500480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SUV500 480Gb SSD on Raspberry Pi 3b_ using generic SATA to USB adapter |
| Test #65,529 - 1/4/23 8:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,168 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Samsung SSD840EVO120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 840 SSD on Orange Pi Zero2 via SATA to USB 2.0 |
| Test #92,449 - 8/7/24 8:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,168 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #4,380 - 11/30/19 5:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,168 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,633 - 12/7/21 9:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,168 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso |
| Test #82,420 - 3/23/24 2:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,167 |
| User: | dragon |
| Brand: | Micron 5100 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Micron 5100MTFDDAK480TCB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Micron5100 on OrangePi Zero 3 |
| Test #83,892 - 4/5/24 10:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,167 |
| User: | Yg |
| Brand: | Integral V Series 2.5" SSD |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Integral VSeriesSATASSD120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Integral SSD on OrangePiZero3 using USB SATA adapter |
| Test #28,241 - 6/28/20 7:49 am | |
|---|---|
| Score: | 2,166 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black 3.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD4001FAEX-00MJRA0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | s |
| Test #21,540 - 4/29/20 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 2,165 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 3B using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #24,617 - 5/17/20 3:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,165 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend JetFlash |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend JetFlashTranscend64GB |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Transcend JetFlash 710 on Pi4 |
| Test #57,859 - 3/14/22 6:27 am | |
|---|---|
| Score: | 2,165 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS240G2G0A-00JH30 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sata 3.0 |
| Test #54,946 - 1/1/22 2:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,165 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | ASRock X300M-STX |
| Device: | Seagate ST1000LM024HN-M101MBB |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Test #5,605 - 12/23/19 10:51 am | |
|---|---|
| Score: | 2,164 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #24,929 - 5/20/20 7:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,164 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (SLD64) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Foresee SLD64 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Test #73,059 - 9/15/23 12:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,164 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | HP S700 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | HP SSDS700120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #80,130 - 2/24/24 4:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,164 |
| User: | danger |
| Brand: | Team AX2 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Team T253512GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | teamgroup ax2 usb |
| Test #123,246 - 6/4/25 6:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,164 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |