To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #90,756 - 7/10/24 8:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,180 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power eMMC (SPeMM) |
| Board: | Rockchip RK3566 EVB2 LP4X V10 Board |
| Device: | SP SPeMM |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | test |
| Test #79,332 - 2/11/24 4:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,180 |
| User: | Gmerol |
| Brand: | Samsung SD Card Reader |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung uSDCardReader |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SD card -> USB adapter RPI4 4GB version |
| Test #77,582 - 1/16/24 3:41 am | |
|---|---|
| Score: | 2,179 |
| User: | slt |
| Brand: | Apple TS Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Apple SSDTS128E |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #53,316 - 12/1/21 2:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,179 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk ultra 240GB SSD on Pi 3 B+ Avivo USB 3 adapter |
| Test #26,108 - 6/1/20 5:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,179 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 64gb pendrive straight into USB3 on RPI4 4Gb |
| Test #9,462 - 2/19/20 12:48 am | |
|---|---|
| Score: | 2,179 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sams |
| Test #72,747 - 9/2/23 4:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,179 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Ramsta R600 M.2 SSD |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Ramsta SSDR600M.22280256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Ramdisk NVME on Orange Pi Zero 2 using sata to usb adapter |
| Test #12,424 - 3/13/20 7:17 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,178 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec 128GB SSD on Pi 3B+ |
| Test #11,705 - 3/7/20 7:51 am | |
|---|---|
| Score: | 2,177 |
| User: | JMMaupin |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | usb 3.1 ssd sandisk extreme pro 128 go |
| Test #99,210 - 12/3/24 5:19 am | |
|---|---|
| Score: | 2,177 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Ramsta S800 2.5" SSD |
| Board: | Orange Pi One |
| Device: | Ramsta SSDS800120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #130,508 - 1/15/26 4:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,176 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD High Performance (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD64G |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Pi5 TF 64GB |
| Test #50,506 - 9/20/21 5:58 am | |
|---|---|
| Score: | 2,176 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Seagate external HDD |
| Test #63,391 - 10/12/22 1:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,176 |
| User: | skogssnoken |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI3B+ with Kingston A400 120GB SSD |
| Test #84,039 - 4/6/24 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,176 |
| User: | holle |
| Brand: | Kingston DataTraveler Max |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston DataTravelerMax |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Kingston DataTraveler Max 512GB on Pi 3B using USB |
| Test #19,808 - 4/22/20 11:00 am | |
|---|---|
| Score: | 2,176 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | apacer 32gb mlc module on Pi 3 |
| Test #75,247 - 11/30/23 6:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,175 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | SDU1 |
| Test #75,779 - 12/12/23 7:07 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,175 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (FF8S9) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FF8S9 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | blahblah |
| Test #131,791 - 2/23/26 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,175 |
| User: | ssd |
| Brand: | Micro Center SD OEM (SDABC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | MicroCenter SDABC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | history |
| Test #131,501 - 2/14/26 4:46 am | |
|---|---|
| Score: | 2,175 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Orange Pi Zero 3 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD on PI 3 |
| Test #133,025 - 4/19/26 6:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,175 |
| User: | sd1 |
| Brand: | Netac SD (SDXXX) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac SDU1 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | sd1 |