To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #26,864 - 6/11/20 3:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,103 |
| User: | AstroPrinter |
| Brand: | Kingston SSDNow V+ Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SNVP325S2256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston V+ SSD on Pi 4 4GB using Micron Technology SATA to USB Controller |
| Test #126,548 - 9/7/25 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,102 |
| User: | AlienUnkno0wn |
| Brand: | Silicon Power SD (SPCC) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SP SPCC |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | RPi4B for Klipper with SP 128G SDXC U3 A2 by AlienUnkno0wn |
| Test #95,408 - 9/29/24 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,102 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Micro SD Class: A2 Class 10 V30 U3 |
| Test #80,569 - 3/2/24 4:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,101 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Toshiba SA64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | KIOXIA EXCERIA 64G |
| Test #49,197 - 8/18/21 7:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,101 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3.5" HDD |
| Board: | ASUS Crosshair IV Formula |
| Device: | WDC WD5000AAKX-00KJ3A0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | WD Blue HDD on Sempron |
| Test #8,477 - 2/11/20 9:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,101 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #103,754 - 2/15/25 4:56 am | |
|---|---|
| Score: | 2,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (FE4S5) |
| Board: | Nintendo Switch Lite |
| Device: | Samsung FE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #133,487 - 5/9/26 3:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,100 |
| User: | sd1 |
| Brand: | Transcend (USDU1) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Transcend USDU1 |
| Class: | A1 C10 V10 U3 |
| Note: | sd1 |
| Test #126,964 - 9/18/25 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SDCard |
| Test #71,937 - 7/31/23 8:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd esterno |
| Test #80,310 - 2/28/24 3:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra Fit |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk UltraFit |
| Class: | USB Flash |
| Note: | 64bit bookworm on 64gb usb stick, Pi 5 8GB |
| Test #102,929 - 2/2/25 1:46 am | |
|---|---|
| Score: | 2,100 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #94,060 - 9/5/24 11:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #94,794 - 9/18/24 8:22 am | |
|---|---|
| Score: | 2,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EF8S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EF8S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung ssd 970 Evo |
| Test #84,743 - 4/12/24 9:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,099 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac SD (SMTC) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac SMTC |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #63,267 - 10/7/22 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 2,099 |
| User: | prus |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung evo 970 on pi 3 b+ USB SSD |
| Test #10,045 - 2/22/20 10:05 am | |
|---|---|
| Score: | 2,099 |
| User: | mcrosby |
| Brand: | SanDisk Extreme Go USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk Extreme |
| Class: | USB Flash |
| Note: | SanDisk Extreme Go 64gb USB 3.1 Flash Drive on Pi 4 |
| Test #1,725 - 8/30/19 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Go USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk Extreme |
| Class: | USB Flash |
| Note: | sandisk extreme mgo |
| Test #4,750 - 12/6/19 1:12 am | |
|---|---|
| Score: | 2,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | WDC WDS120G2G0B-00EPW0 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WDS120G2G0B00EPW0 on Pi 3 Model B Plus using AS2115 Adwits SATA to USB2 adapter |
| Test #81,458 - 3/12/24 4:45 am | |
|---|---|
| Score: | 2,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SD Card |