To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #76,374 - 12/22/23 4:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,931 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GD2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung GD2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Evo Select 128GB on Raspberry Pi 5 8GB |
| Test #52,859 - 11/21/21 2:37 am | |
|---|---|
| Score: | 1,930 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #88,618 - 6/4/24 6:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,930 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | WS Blue NVMe on Pi 5 with HAT |
| Test #65,351 - 12/30/22 11:55 am | |
|---|---|
| Score: | 1,930 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion+ HDD |
| Board: | Lenovo ThinkPad Yoga 12 |
| Device: | Seagate Expansion+ |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | seagate 2tb usb3.0 |
| Test #8,516 - 2/12/20 7:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,929 |
| User: | Mat |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Corp. SDCZ80 USB Flash Drive on Pi4 2GB |
| Test #67,189 - 2/13/23 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,929 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | SKHynix HFS128G39TND-N210A |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #68,544 - 3/21/23 9:11 am | |
|---|---|
| Score: | 1,929 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SanDisk UltraII960GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #83,419 - 4/1/24 7:09 am | |
|---|---|
| Score: | 1,929 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | sdcard |
| Test #81,684 - 3/16/24 10:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,929 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #84,386 - 4/9/24 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 1,928 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #98,679 - 11/23/24 5:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,928 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U3 |
| Test #77,284 - 1/10/24 3:07 am | |
|---|---|
| Score: | 1,928 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme 64GB |
| Test #130,641 - 1/18/26 1:03 am | |
|---|---|
| Score: | 1,928 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Raspberry Pi 5 - SanDisk model: SN64G MicroSD |
| Test #52,545 - 11/14/21 9:43 am | |
|---|---|
| Score: | 1,928 |
| User: | marcuradu2 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KingStone 120 with china adaptor connected to usb2.0 |
| Test #48,048 - 7/20/21 4:17 am | |
|---|---|
| Score: | 1,928 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | fghfhg |
| Test #56,200 - 2/2/22 5:10 am | |
|---|---|
| Score: | 1,927 |
| User: | sjpdevices |
| Brand: | Seagate Constellation HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ST1000NM0011 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Note: | Seagate ST1000NM0011 HDD in a Sabrent USB 3.0 Dock on RPi 4b 4GB |
| Test #80,337 - 2/29/24 5:57 am | |
|---|---|
| Score: | 1,927 |
| User: | robpio |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk 32gb on Pi5 @2.7ghz |
| Test #14,091 - 3/28/20 9:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,927 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk UltraUSB3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Test #123,076 - 5/31/25 3:07 am | |
|---|---|
| Score: | 1,927 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | ssd test |
| Test #78,248 - 1/24/24 5:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,927 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Pi5 8gb 128SD |