To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #66,584 - 1/27/23 2:04 am | |
|---|---|
| Score: | 1,883 |
| User: | Chriss937 |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDP064G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk 64 gb with USB-Adapter |
| Test #76,372 - 12/22/23 3:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GE4S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung GE4S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Samsung Evo Select MicroSD card (256 GB, A) directly inserted into the Pi 5 |
| Test #63,056 - 9/27/22 11:12 am | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Ovidex |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDP128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | RPI 400 with APLIC USB 3.0 Type A to SATA III Converter and SanDisk SDSSDP128G |
| Test #78,735 - 2/1/24 2:57 am | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Default |
| Test #45,733 - 5/18/21 10:59 am | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #129,757 - 12/20/25 7:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #123,430 - 6/11/25 5:48 am | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #96,899 - 10/27/24 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GD4QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung GD4QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | test |
| Test #99,009 - 11/29/24 8:57 am | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GD4QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung GD4QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | sandisk |
| Test #18,076 - 4/14/20 3:32 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,882 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Pro USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk pSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk ExtremePro 3.1 on RPI on RPI 4 |
| Test #132,375 - 3/15/26 7:45 am | |
|---|---|
| Score: | 1,881 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar LX32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | 32Go SD card |
| Test #103,446 - 2/10/25 7:12 am | |
|---|---|
| Score: | 1,881 |
| User: | frankruan |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Ultra on Raspberry Pi 5 |
| Test #23,175 - 5/5/20 10:26 am | |
|---|---|
| Score: | 1,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Momentus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ST2000LM007-1R8174 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | Seagate USB 3.0 Storage Pro 2TB (usb-storage.quirks enabled) |
| Test #78,799 - 2/1/24 11:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR256 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD256 |
| Test #75,716 - 12/11/23 10:19 am | |
|---|---|
| Score: | 1,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SR32G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #100,198 - 12/20/24 4:25 am | |
|---|---|
| Score: | 1,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 2.5" HDD |
| Board: | TERRA PC |
| Device: | WDC WD7500LPCX-60KHST0 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | HDD on Intel NUC DN2820FYKH |
| Test #106,921 - 4/26/25 11:14 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | pi 5 |
| Test #125,085 - 7/25/25 1:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD256) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD256 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | PiBenchmark_256GB_Samsung_MicroSD |
| Test #68,715 - 3/25/23 5:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,880 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM871 Series |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Samsung MZ7TY128HDHP-000L1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung PM871 SSD on Orange Pi Zero 2 |
| Test #132,066 - 3/4/26 8:39 am | |
|---|---|
| Score: | 1,879 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SK64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SK64G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | pi5 SD |