To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #57,748 - 3/10/22 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 1,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Seagate Portable |
| Class: | HDD (Portable) |
| Test #40,514 - 2/16/21 4:04 am | |
|---|---|
| Score: | 1,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Lexar USD00 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | BenQ tf on Pi4B |
| Test #14,434 - 4/1/20 6:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SE64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | 6TB Seagate Ext and 320GB Ext on PI4 |
| Test #74,914 - 11/24/23 1:00 am | |
|---|---|
| Score: | 1,738 |
| User: | Pulver |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | 16gb Samsung sdmicro |
| Test #71,652 - 7/21/23 6:20 am | |
|---|---|
| Score: | 1,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk 32GB SD on Pi 4 |
| Test #86,009 - 4/25/24 9:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA16G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | Toshiba SA16G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | Toshiba MicroSD 16GB |
| Test #80,294 - 2/28/24 10:23 am | |
|---|---|
| Score: | 1,738 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Lexar LX128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | pi4sd |
| Test #79,776 - 2/17/24 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,737 |
| User: | zumbi |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | PNY SD32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | zumbi |
| Test #338 - 5/27/19 11:22 am | |
|---|---|
| Score: | 1,737 |
| User: | ckios |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS256GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SanDisk Extreme 500 |
| Test #127,615 - 10/8/25 3:39 am | |
|---|---|
| Score: | 1,737 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EB1QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EB1QT |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | 1 |
| Test #11,300 - 3/3/20 8:19 am | |
|---|---|
| Score: | 1,736 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #5,751 - 12/27/19 5:07 am | |
|---|---|
| Score: | 1,736 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #49,079 - 8/14/21 10:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,736 |
| User: | quint |
| Brand: | Hitachi TravelStar 7200RPM |
| Board: | HP EliteBook 8440p |
| Device: | Hitachi HTS725025A9A364 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | HP Harddrive |
| Test #70,119 - 5/12/23 9:54 am | |
|---|---|
| Score: | 1,736 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #67,332 - 2/17/23 4:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,735 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Lexar LX64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Lexar LX64G 1066 on Pi 400 |
| Test #56,723 - 2/11/22 10:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,735 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | sandsisk 32gb |
| Test #49,610 - 8/28/21 6:31 am | |
|---|---|
| Score: | 1,735 |
| User: | GF |
| Brand: | Samsung Fit Plus |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Samsung FlashDriveFIT |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Samsung 64GB FIT Plus on Pi 3B+ |
| Test #49,438 - 8/24/21 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 1,735 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #53,772 - 12/10/21 12:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,735 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | bench-sd-2021.12.10 |
| Test #102,394 - 1/24/25 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 1,735 |
| User: | bash SetupMinecraft.sh |
| Brand: | Kingston SD Canvas React (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SD64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |