To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #95,516 - 10/1/24 8:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,766 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #79,011 - 2/5/24 1:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,764 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SP SolidStateDisk |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #81,537 - 3/13/24 10:28 am | |
|---|---|
| Score: | 9,763 |
| User: | ivtecdaily |
| Brand: | Longsys Foresee eMMC (A3A55) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | Foresee A3A55 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | eMMC |
| Test #60,809 - 6/30/22 2:05 am | |
|---|---|
| Score: | 9,762 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA2000M8250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme1 |
| Test #106,254 - 4/10/25 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 9,761 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #15,128 - 4/7/20 9:37 am | |
|---|---|
| Score: | 9,761 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intel 335 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intel SSDSC2CT120A3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intel 330 120GB on RPi 4 CPU@1900MHz, GPU@600MHz |
| Test #27,690 - 6/22/20 1:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,761 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD970EVOPlus |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #22,308 - 5/2/20 3:47 am | |
|---|---|
| Score: | 9,760 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY |
| Test #79,444 - 2/13/24 8:30 am | |
|---|---|
| Score: | 9,759 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | QEMU Virtual Hard Disk |
| Board: | QEMU Standard PC (i440FX + PIIX, 1996) |
| Device: | QEMU QEMUHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Test #49,590 - 8/27/21 9:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,757 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Mushkin Helix-L M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Mushkin MKNSSDHL120GB-D8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | CM4 generic NVMe M.2 SSD |
| Test #78,556 - 1/28/24 4:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,756 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | ASUS Tinker Board 2-2S |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston SSD 240Gb |
| Test #83,083 - 3/29/24 3:50 am | |
|---|---|
| Score: | 9,755 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,441 - 3/18/23 4:57 am | |
|---|---|
| Score: | 9,754 |
| User: | Billeman |
| Brand: | Intel 535 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Intel SSDSC2BW180A3H |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi400 with OLD Intel SSD connected with Startech USB 3.1 |
| Test #54,508 - 12/23/21 12:51 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,752 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SSK USB to M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | SSK SSKSSKStorage |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SAMSUNG MZALQ256HAJD-000L2 on Pi 400 using NVMe to USB adapter |
| Test #66,599 - 1/27/23 9:53 am | |
|---|---|
| Score: | 9,750 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #128,562 - 11/5/25 3:40 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,750 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 Plus M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT2000P3PSSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #7,576 - 1/24/20 5:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,746 |
| User: | XdR |
| Brand: | Kingston SSDNow V400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SUV400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #70,927 - 6/14/23 4:41 pm | |
|---|---|
| Score: | 9,744 |
| User: | coldstoarmer |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | 9tripod RK3588S |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | 32GB eMMC |
| Test #61,180 - 7/15/22 10:40 am | |
|---|---|
| Score: | 9,743 |
| User: | walterioo |
| Brand: | Oracle VirtualBox Virtual Hard Disk |
| Board: | Oracle VirtualBox |
| Device: | VirtualBox VBOXHARDDISK |
| Class: | Virtual |
| Note: | Crucial MX500 VirtualBox |
| Test #104,726 - 3/5/25 11:12 am | |
|---|---|
| Score: | 9,743 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SSDPLUS240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | USB test2 |