To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #40,878 - 2/21/21 11:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,479 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO SATA m.2 on Pi 4 UGREEN housing |
| Test #41,208 - 2/28/21 8:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,478 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung |
| Test #20,263 - 4/24/20 9:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,478 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 120 GB SSD on Pi 4 using StartTech SATA to USB adapter |
| Test #1,392 - 8/16/19 4:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,478 |
| User: | RSlacker |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,371 - 1/22/23 8:27 am | |
|---|---|
| Score: | 7,478 |
| User: | harrisda32 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | renegadeSSDkinston |
| Test #41,647 - 3/8/21 10:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,477 |
| User: | billsidea |
| Brand: | AData SU800 M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU800NS38 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ADATA SU800NS38 256Gb on Pi4 using ArgonOne m.2 Case |
| Test #26,792 - 6/10/20 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,477 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | MyDigitalSSD BP4e mSATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | MyDigitalSSD BP4emSATASSD |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Unknown 240GB mSATA + Oyen Digital USB-3 enclosure (ASMedia 1153E) |
| Test #24,252 - 5/13/20 2:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,477 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #14,084 - 3/28/20 7:55 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,476 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Backup+ Slim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate BUPSlim |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Crucial 500Gb SSD on Pi 4 using Seagate SATA to USB adapter |
| Test #72,946 - 9/9/23 2:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,476 |
| User: | Xdevelnet |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Orange Pi 3B |
| Device: | Transcend TS1TMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Transcend 400S 1TB NVMe M.2 2242 PCIe 3.0 x4 3D NAND TLC (TS1TMTE400S) |
| Test #62,298 - 8/29/22 9:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,476 |
| User: | jchambers |
| Brand: | ASUS ROG STRIX Arion RGB NVMe Enclosure |
| Board: | ODROID N2Plus |
| Device: | ASUS ROGESD-S1C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ODROID N2+ SSD Booting Guide test - Samsung 960 EVO 1TB |
| Test #20,830 - 4/26/20 11:36 am | |
|---|---|
| Score: | 7,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY 240GB Disk |
| Test #23,664 - 5/8/20 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 7,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #56,286 - 2/3/22 5:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT500P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | crucial p2 sabrent nvme enclosure |
| Test #50,960 - 10/4/21 10:24 am | |
|---|---|
| Score: | 7,475 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial P2 500 GB on Pi4 using Mokin SSD Enclosure |
| Test #49,155 - 8/17/21 12:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,474 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | aa |
| Test #43,785 - 4/12/21 2:30 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,474 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ffff |
| Test #45,852 - 5/20/21 9:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,473 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON M.2 OEM CV Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | LITEON CV8-8E128-11SATA128GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Kesu K1 USB 3.1 M.2 Adapter |
| Test #57,772 - 3/11/22 4:54 am | |
|---|---|
| Score: | 7,473 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | TCSUNBOW X3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | TCSUNBOW X3120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #131,484 - 2/13/26 12:33 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,473 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Verbatim Vi550 SSD |
| Board: | |
| Device: | Verbatim Vi550S3SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |