To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #42,199 - 3/17/21 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,413 |
| User: | Kanek |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 830 128GB SATA SSD on Pi 4 4gb using StarTech USB312SAT3CB adaptor |
| Test #40,137 - 2/8/21 6:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,413 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Silicon Power A55 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SP M.2SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #40,308 - 2/12/21 5:20 am | |
|---|---|
| Score: | 7,413 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue SATA 500GB on a Pi 4 using a UGREEN 3.1 SATA adapter |
| Test #41,233 - 3/1/21 10:48 am | |
|---|---|
| Score: | 7,413 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Kingston SUV500240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #41,305 - 3/2/21 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,413 |
| User: | tttemppu |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #40,997 - 2/24/21 5:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,412 |
| User: | su1ka |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,588 - 6/7/20 9:50 am | |
|---|---|
| Score: | 7,412 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #24,888 - 5/19/20 4:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,412 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SU650 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SU650 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Two usb 3.0 are plugged. StarTech SATA to USB Cable ssd and external HDD |
| Test #73,693 - 10/12/23 9:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,412 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #48,571 - 8/3/21 11:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,412 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.21TB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung SSD Interne 860 EVO M.2 (1 TB) - MZ-N6E1T0BW using r Argon ONE M.2 (USB) case |
| Test #54,979 - 1/2/22 6:47 am | |
|---|---|
| Score: | 7,412 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi42GB |
| Test #52,934 - 11/22/21 12:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #49,582 - 8/27/21 5:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVOmSATA250GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #26,934 - 6/12/20 1:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,411 |
| User: | KM |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston V300 SSD on Pi4 using Startech SATA to USB adapter |
| Test #40,641 - 2/18/21 10:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,411 |
| User: | rm369 |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung SSD 64 buster |
| Test #14,915 - 4/5/20 2:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,411 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | crucialbx240 onpi4 |
| Test #25,951 - 5/30/20 1:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,410 |
| User: | jacky |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec MT-128 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | rp4 x801 |
| Test #75,433 - 12/4/23 5:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,410 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Emtec X250 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Emtec X250256GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | SSD M.2 |
| Test #72,578 - 8/28/23 11:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,410 |
| User: | djugd |
| Brand: | Crucial MX300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT275MX300SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 275GB on Pi4 using VALUE 16.99.4213 adapter - run after 5 min |
| Test #63,790 - 10/27/22 7:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,410 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra II |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDHII120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |