To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #104,598 - 3/2/25 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 7,484 |
| User: | rpi403 |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | ayen8 |
| Test #104,592 - 3/2/25 8:03 am | |
|---|---|
| Score: | 7,483 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #66,150 - 1/17/23 9:08 am | |
|---|---|
| Score: | 7,483 |
| User: | Globalnomad |
| Brand: | LITEON mSATA OEM LM Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | LITEON LMT-128M6MmSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | LiteOn mSATA with Inateck FE2009 enclosure on RPi 4 2GB |
| Test #60,505 - 6/17/22 6:49 am | |
|---|---|
| Score: | 7,483 |
| User: | Lou |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #1,778 - 8/31/19 10:06 am | |
|---|---|
| Score: | 7,483 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD Kingston A400 |
| Test #10,237 - 2/24/20 7:28 am | |
|---|---|
| Score: | 7,483 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial RealSSD C300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial C300-CTFDDAC128MAG |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #26,516 - 6/6/20 8:25 am | |
|---|---|
| Score: | 7,483 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData S599 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | AData SSDS599128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #27,029 - 6/14/20 3:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,482 |
| User: | SuperNero |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850120GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 850 on RasPi 4 |
| Test #43,855 - 4/14/21 11:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,481 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | NewUSB2SATA |
| Test #55,920 - 1/24/22 6:17 am | |
|---|---|
| Score: | 7,480 |
| User: | trisomeyr |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso SSD 2,5 High on Pi 4 using USB 3.0 Adapter |
| Test #93,363 - 8/24/24 1:10 am | |
|---|---|
| Score: | 7,480 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria 2.5" SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kioxia EXCERIASATASSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,352 - 7/22/22 2:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,479 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | 1 |
| Test #61,502 - 7/29/22 4:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,479 |
| User: | Svartis |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso High |
| Test #40,878 - 2/21/21 11:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,479 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 860 EVO SATA m.2 on Pi 4 UGREEN housing |
| Test #41,208 - 2/28/21 8:56 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,478 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 830 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD830Series |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | samsung |
| Test #20,263 - 4/24/20 9:09 am | |
|---|---|
| Score: | 7,478 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston 120 GB SSD on Pi 4 using StartTech SATA to USB adapter |
| Test #1,392 - 8/16/19 4:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,478 |
| User: | RSlacker |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #66,371 - 1/22/23 8:27 am | |
|---|---|
| Score: | 7,478 |
| User: | harrisda32 |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Firefly ROC-RK3328-CC |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | renegadeSSDkinston |
| Test #26,792 - 6/10/20 1:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,477 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | MyDigitalSSD BP4e mSATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | MyDigitalSSD BP4emSATASSD |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Unknown 240GB mSATA + Oyen Digital USB-3 enclosure (ASMedia 1153E) |
| Test #24,252 - 5/13/20 2:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,477 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend StoreJet USB to 2.5" SATA Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Transcend StoreJet |
| Class: | SSD (Portable) |