To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #50,081 - 9/9/21 5:53 am | |
|---|---|
| Score: | 7,399 |
| User: | test |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD840EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #48,403 - 7/30/21 5:12 am | |
|---|---|
| Score: | 7,399 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | icybox + samsung 970 evo |
| Test #44,715 - 5/1/21 6:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 |
| Test #66,289 - 1/20/23 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #68,122 - 3/10/23 12:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapterKingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapterKingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapterKi |
| Test #40,494 - 2/15/21 8:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #13,253 - 3/21/20 5:59 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,398 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Apple SM Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Apple SSDSM128E |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Samsung 128GB SSD from Apple Mac Mini 2012 Fusion Drive |
| Test #23,691 - 5/8/20 12:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,397 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair Force Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Corsair CSSD-F40GB2 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | corsaiirf40 ssd on pi4 using orico transparent adapter |
| Test #63,602 - 10/20/22 1:00 am | |
|---|---|
| Score: | 7,397 |
| User: | Zeroboy |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A-00SM50 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 500GB ohne usb-storage.quirks |
| Test #62,601 - 9/10/22 7:57 am | |
|---|---|
| Score: | 7,397 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Inland 256GB with Sabrent adapter |
| Test #124,141 - 6/30/25 4:18 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,397 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | LITEON mSATA OEM LM Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | LITEON LMT-128M6MmSATA128GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | ASMedia model: 1153E on Pi 4 2GB using Icy Box NVME adapter |
| Test #55,945 - 1/25/22 7:39 am | |
|---|---|
| Score: | 7,396 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Emtec X200 External SSD on Pi 400 using USB3 A to USB-C cable |
| Test #43,159 - 4/1/21 2:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,396 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT1000MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Vantec NexStar USB 3.1 (ran prev. on USB 2 bus) |
| Test #65,294 - 12/28/22 3:15 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,396 |
| User: | egormash |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec MT-128 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | KingSpec mSATA SSD 128 GB on Pi 4 using X857 V2.0 |
| Test #77,854 - 1/21/24 3:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,396 |
| User: | Mcooper |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS64GMTS952T |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | test2 |
| Test #67,197 - 2/13/23 3:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,395 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Goodram CX400 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Goodram SSDPR-CX400-512 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #50,356 - 9/15/21 3:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 7,395 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD |
| Test #6,831 - 1/12/20 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 7,394 |
| User: | orefie |
| Brand: | KingSpec MT Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec MT-64 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | kingspec pi4 x850 v3 ubuntu 19.10 rpi-eeprom 0137ad |
| Test #77,246 - 1/9/24 4:07 am | |
|---|---|
| Score: | 7,394 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #61,203 - 7/16/22 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 7,393 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | OCZ Agility 3 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | OCZ AGILITY3 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | OCZ Agility 3 60G RPi4 8GB StarTech Sata to USB Adapter |