To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #133,561 - 5/13/26 11:48 am | |
|---|---|
| Score: | 1,409 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk U110 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSA6MM-008G-1006 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #133,558 - 5/13/26 8:14 am | |
|---|---|
| Score: | 51,901 |
| User: | NVMEPico |
| Brand: | Kingston NV1 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kingston SNVS250G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVMePico |
| Test #133,557 - 5/13/26 7:35 am | |
|---|---|
| Score: | 1,993 |
| User: | pico |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SN128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | pico |
| Test #133,556 - 5/13/26 7:20 am | |
|---|---|
| Score: | 41,673 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Kioxia KBG40ZNS256GNVMeKIOXIA256GB |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | KIOXIA KBG40ZNS256GKIOXIA 256GB NVMe connected to M.2 HAT+ Compact on Pi 5 2GB |
| Test #133,555 - 5/13/26 3:38 am | |
|---|---|
| Score: | 46,924 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTE Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Transcend TS256GMTE400S |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #133,554 - 5/12/26 2:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,277 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra (SL32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SanDisk SL32G |
| Class: | C10 |
| Test #133,553 - 5/12/26 11:34 am | |
|---|---|
| Score: | 64,166 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Corsair MP600 Mini |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Corsair MP600MINI |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | test |
| Test #133,550 - 5/12/26 5:08 am | |
|---|---|
| Score: | 27,190 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Radxa ROCK 5B |
| Device: | Kingston SA2000M81000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #133,549 - 5/12/26 5:02 am | |
|---|---|
| Score: | 52,342 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | Samsung MZ9LQ256HBJD-00BVL |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | rpi-nvme |
| Test #133,548 - 5/12/26 2:52 am | |
|---|---|
| Score: | 10,161 |
| User: | muwen100 |
| Brand: | Kingston SSDNow V300 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SV300S37A120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston ssdNOW300 using aliexpress adapter |
| Test #133,546 - 5/12/26 2:26 am | |
|---|---|
| Score: | 61,070 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | nvme |
| Test #133,543 - 5/11/26 3:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 49,177 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM991 M.2 NVMe Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung MZVLQ256HBJD-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | NVME |
| Test #133,537 - 5/11/26 12:12 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,379 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba BG3 M.2 Series |
| Board: | EliteBook 735 G5 |
| Device: | Toshiba KBG30ZMV256G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | HPE73L |
| Test #133,536 - 5/11/26 10:21 am | |
|---|---|
| Score: | 9,758 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #133,535 - 5/11/26 9:07 am | |
|---|---|
| Score: | 728 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra (SL32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SL32G |
| Class: | C10 U1 |
| Test #133,534 - 5/11/26 8:27 am | |
|---|---|
| Score: | 1,825 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (EC1S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung EC1S5 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | sdcard samsung evoplus |
| Test #133,533 - 5/11/26 8:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,456 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Caviar 3.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WD15EACS-11BHUB0 |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #133,529 - 5/11/26 5:47 am | |
|---|---|
| Score: | 51,910 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN605 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | EDILOCA EN605256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | EDILOCA |
| Test #133,524 - 5/10/26 10:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 31,434 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix PC401 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix PC401NVMeSK256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Disk 1 of 4 PC401s |
| Test #133,523 - 5/10/26 10:19 pm | |
|---|---|
| Score: | 52,025 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac M.2 NVMe SSD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Netac NVMeSSD500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Netac NV3000 500GB NVMe on Pi 5 |