To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tool: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap
| Test #80,116 - 2/24/24 9:50 am | |
|---|---|
| Score: | 4,001 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix BC711 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SKHynix HFM256GD3HX015N |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Rpi3b+ usb ssd |
| Test #80,114 - 2/24/24 9:09 am | |
|---|---|
| Score: | 31,138 |
| User: | geerlingguy |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO1TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Cytron Makerdisk |
| Test #80,113 - 2/24/24 9:05 am | |
|---|---|
| Score: | 996 |
| User: | birchy |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD512) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD512 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Ultra 512GB on Raspberry Pi 4 |
| Test #80,112 - 2/24/24 8:33 am | |
|---|---|
| Score: | 5,118 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.1 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | CM4 eMMC |
| Test #80,111 - 2/24/24 8:32 am | |
|---|---|
| Score: | 5,276 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung eMMC (BJTD4) |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | Samsung BJTD4 |
| Class: | MMC (Embedded) |
| Note: | CM4 (108032) eMMC |
| Test #80,110 - 2/24/24 8:26 am | |
|---|---|
| Score: | 17,300 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | GB01 |
| Device: | Transcend TS256GMTS430S |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | ssd |
| Test #80,109 - 2/24/24 8:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,550 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 840Evo 500 GB on Startech USB3S2SAT3CB SATA to USB adapter |
| Test #80,108 - 2/24/24 7:59 am | |
|---|---|
| Score: | 38,585 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston NV2 M.2 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kingston SNV2S2000G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston 2TB |
| Test #80,105 - 2/24/24 6:19 am | |
|---|---|
| Score: | 11,333 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | EDILOCA EN206 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | EDILOCA EN206256GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | EDILOCA EN206 256GB on Raspberry Pi 4 using USB3 |
| Test #80,104 - 2/24/24 5:01 am | |
|---|---|
| Score: | 1,101 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD512) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SD512 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #80,103 - 2/24/24 4:00 am | |
|---|---|
| Score: | 58,369 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | NUC10i5FNB |
| Device: | KingSpec Z3Plus-120 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | [A[D |
| Test #80,098 - 2/24/24 2:59 am | |
|---|---|
| Score: | 1,381 |
| User: | Rizlah01 |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A2 (SN64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SN64G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #80,096 - 2/24/24 2:43 am | |
|---|---|
| Score: | 951 |
| User: | bla |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | bla |
| Test #80,094 - 2/24/24 2:03 am | |
|---|---|
| Score: | 1,030 |
| User: | birchy |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD512) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SD512 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk Ultra 512GB on Raspberry Pi 4 |
| Test #80,092 - 2/24/24 12:51 am | |
|---|---|
| Score: | 20,446 |
| User: | Piunora_Board |
| Brand: | Western Digital SN520 |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC PCSN520SDAPTUW-128G-1006 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Piunora_George |
| Test #80,091 - 2/24/24 12:51 am | |
|---|---|
| Score: | 18,820 |
| User: | IOBoard_George |
| Brand: | Western Digital Black SN750 Series |
| Board: | Raspberry Pi Compute Module 4 1.0 |
| Device: | WDC WDS250G3X0C-00SJG0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | IOBoard_George |
| Test #80,090 - 2/24/24 12:37 am | |
|---|---|
| Score: | 1,072 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SDHC (SS32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SS32G |
| Class: | C4 |
| Note: | SandDisk 32GB Pi4 |
| Test #80,089 - 2/24/24 12:16 am | |
|---|---|
| Score: | 609 |
| User: | danger |
| Brand: | Hitachi TravelStar 5400RPM |
| Board: | Orange Pi Zero 2 |
| Device: | Hitachi HTS547564A9E384 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | hitachi hdd over usb adapter |
| Test #80,088 - 2/23/24 10:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 34,719 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P3 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Crucial CT2000P3SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #80,087 - 2/23/24 6:27 pm | |
|---|---|
| Score: | 43,179 |
| User: | IDYLL |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent Rocket4.0500GB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | with pci 3 |