To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #77,871 - 1/21/24 8:05 am | |
|---|---|
| Score: | 1,161 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #77,870 - 1/21/24 7:37 am | |
|---|---|
| Score: | 1,555 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SK32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SK32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Raspberry Pi 5 using Sandisk Class 10 V10 32GB |
| Test #77,868 - 1/21/24 7:21 am | |
|---|---|
| Score: | 52,104 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia Exceria NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia KIOXIA-EXCERIASSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Test #77,866 - 1/21/24 6:59 am | |
|---|---|
| Score: | 53,785 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Sabrent Rocket 4.0 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Sabrent Rocket4.01TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | OC Sabrent Rocket 4 on NVMe Base B2 |
| Test #77,865 - 1/21/24 6:50 am | |
|---|---|
| Score: | 53,261 |
| User: | pimoroni |
| Brand: | Kioxia Exceria G2 |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Kioxia EXCERIAG2SSD |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | OC Kioxia G2 on Pimoroni NVMe Base B2 |
| Test #77,864 - 1/21/24 6:15 am | |
|---|---|
| Score: | 6,265 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso 2,5 SSD 240GB on Pi 4 using SATA to USB adapter |
| Test #77,863 - 1/21/24 5:56 am | |
|---|---|
| Score: | 1,725 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED2S5) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung ED2S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk (128GB) on PI5 |
| Test #77,862 - 1/21/24 5:54 am | |
|---|---|
| Score: | 5,236 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso 2,5 SSD 240GB |
| Test #77,861 - 1/21/24 5:49 am | |
|---|---|
| Score: | 42,600 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 980 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung SSD980PRO2TB |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | raspi5 |
| Test #77,859 - 1/21/24 5:23 am | |
|---|---|
| Score: | 19,540 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kioxia OEM PCIe NVMe SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Kioxia KBG5AZNT256GLAKIOXIA |
| Class: | SSD (PCIe NVMe) |
| Note: | 1 |
| Test #77,858 - 1/21/24 4:36 am | |
|---|---|
| Score: | 2,934 |
| User: | Thonglor |
| Brand: | Crucial MX200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250MX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CT250MX200SSD1 on Pi 4 2GB on Bookworm |
| Test #77,857 - 1/21/24 4:32 am | |
|---|---|
| Score: | 963 |
| User: | Thonglor |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC32G) |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk SC32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SanDisk (32GB) on Pi 3 B+ R1.3 |
| Test #77,856 - 1/21/24 4:06 am | |
|---|---|
| Score: | 874 |
| User: | exit |
| Brand: | Silicon Power SD (SPCC) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SP SPCC |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | sudo stop |
| Test #77,854 - 1/21/24 3:42 am | |
|---|---|
| Score: | 7,396 |
| User: | Mcooper |
| Brand: | Transcend MTS Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS64GMTS952T |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | test2 |
| Test #77,852 - 1/21/24 2:49 am | |
|---|---|
| Score: | 8,248 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSD |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intenso Portable SSD |
| Test #77,851 - 1/21/24 2:44 am | |
|---|---|
| Score: | 1,213 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SK32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SK32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #77,850 - 1/21/24 1:46 am | |
|---|---|
| Score: | 7,098 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T7 Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PSSDT7 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | raspi4 |
| Test #77,849 - 1/21/24 1:16 am | |
|---|---|
| Score: | 13,477 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung 980 SATA |
| Test #77,847 - 1/21/24 12:26 am | |
|---|---|
| Score: | 1,085 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston DataTraveler DTR30 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston DataTraveler3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | A400 |
| Test #77,846 - 1/20/24 11:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,514 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Samsung Class 10 |