To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #50,308 - 9/14/21 1:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Crucial BX500 on Pi 4 using SATA to USB adapter |
| Test #53,821 - 12/11/21 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial P2 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT1000P2SSD8 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Crucial P2 CT1000P2SSD8 NVMe with ICY BOX M.2 NVMe SSD USB3.1 Gen2 |
| Test #22,570 - 5/3/20 4:09 am | |
|---|---|
| Score: | 2,698 |
| User: | pbr |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Pi4 B with Sambsung 128GB Silver BAR USB as Root |
| Test #21,357 - 4/28/20 11:47 am | |
|---|---|
| Score: | 2,698 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO |
| Test #127,241 - 9/28/25 2:40 am | |
|---|---|
| Score: | 2,698 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD 870 EVO 1TB on Pi 4 using PNY AXAGON USB External HDD usb 2 |
| Test #49,212 - 8/19/21 10:17 am | |
|---|---|
| Score: | 2,697 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Ultra 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDH31T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #44,960 - 5/6/21 6:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,697 |
| User: | egor |
| Brand: | Western Digital Blue SN550 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0C-00PXH0 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wd SN550 using NVME to USB adapter |
| Test #89,404 - 6/15/24 5:14 am | |
|---|---|
| Score: | 2,697 |
| User: | mrehqe |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | amazon basic 64gb on raspberry pi 5 |
| Test #78,749 - 2/1/24 10:07 am | |
|---|---|
| Score: | 2,696 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | x |
| Test #41,102 - 2/27/21 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 2,696 |
| User: | xyme |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37480G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A480 SSD on PI 4 (4Gb) using Renkforce HA007 SATA2USB |
| Test #23,391 - 5/6/20 2:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,695 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #25,171 - 5/22/20 11:50 am | |
|---|---|
| Score: | 2,695 |
| User: | ian |
| Brand: | Crucial RealSSD C300 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial C300-CTFDDAC064MAG |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Pi4 4GB Crucial C300 64GB |
| Test #53,245 - 11/29/21 5:18 am | |
|---|---|
| Score: | 2,695 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Sabrent M.2 NVMe Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Sabrent SABRENTExternal |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #127,186 - 9/27/25 12:39 am | |
|---|---|
| Score: | 2,695 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SD OEM (USD00) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.1 |
| Device: | SKHynix USD00 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | RPi 5 Standard SD card |
| Test #47,870 - 7/14/21 8:38 am | |
|---|---|
| Score: | 2,694 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Transcend TS16GMSA370 |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | pi4 |
| Test #22,323 - 5/2/20 5:06 am | |
|---|---|
| Score: | 2,694 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT500MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 on Pi 4 using JMS567 SATA to USB adapter on USB2 |
| Test #24,046 - 5/11/20 4:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 2,693 |
| User: | cpolh |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | nieuwe ssd |
| Test #24,650 - 5/17/20 6:41 am | |
|---|---|
| Score: | 2,693 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung Fit |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung FlashDrive |
| Class: | USB Flash |
| Note: | Pi4 with Samsund USB BAR Flash 128GB |
| Test #46,910 - 6/22/21 5:34 am | |
|---|---|
| Score: | 2,693 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | meh |
| Test #56,178 - 2/1/22 5:01 am | |
|---|---|
| Score: | 2,693 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SKHynix SC311 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SKHynix HFS128G39TND-N210A |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | m2 usb |