To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #9,013 - 2/17/20 5:33 am | |
|---|---|
| Score: | 1,700 |
| User: | DrJohnM61 |
| Brand: | Western Digital My Passport Portable HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC WD5000BMVW-11AJGS2 |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | WD ELEMENTS 500gb SSD on Pi4b |
| Test #73,627 - 10/9/23 3:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,700 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Lexar LX32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | test |
| Test #53,117 - 11/26/21 12:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,700 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Black 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | WDC WD5000LMZW-11Y0TS0 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Elements 500GB |
| Test #53,327 - 12/1/21 8:37 am | |
|---|---|
| Score: | 1,700 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Toshiba SA32G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | standard |
| Test #103,982 - 2/18/25 11:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR128) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SanDisk SR128 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Test #104,841 - 3/7/25 10:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,699 |
| User: | ZaInT |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SDCHE) |
| Board: | Raspberry Pi Zero 2 W 1.0 |
| Device: | Kingston SDCHE |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | Kingston Endurance Class 10 U1 32 GB |
| Test #13,044 - 3/20/20 7:24 am | |
|---|---|
| Score: | 1,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme 32GB micro SD card on PI 4 |
| Test #13,641 - 3/25/20 7:47 am | |
|---|---|
| Score: | 1,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP64G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SP64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Sandisk Extreme Plus 64GB on Pi 4 2GB |
| Test #80,137 - 2/24/24 9:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,699 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SA16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Toshiba SA16G |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Test #84,452 - 4/10/24 3:09 am | |
|---|---|
| Score: | 1,699 |
| User: | Baloo |
| Brand: | Kingston SD Canvas Select (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Lexar SD128 |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | SD Kingston Canvas Select Plus A1 128GB |
| Test #9,633 - 2/19/20 8:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,699 |
| User: | JirusJirus |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme 32GB on Rpi4B |
| Test #6,749 - 1/10/20 5:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,698 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | sd normal |
| Test #4,071 - 11/22/19 1:36 am | |
|---|---|
| Score: | 1,698 |
| User: | beri13 |
| Brand: | Kingston SSDNow V500 mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 3B+ 1.3 |
| Device: | Kingston SUV500MS120G |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | ssd msata kingston 128GB |
| Test #41,276 - 3/2/21 3:03 am | |
|---|---|
| Score: | 1,698 |
| User: | Sujal |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SE32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SE32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | SanDisk Extreme 32gb |
| Test #56,392 - 2/5/22 9:32 am | |
|---|---|
| Score: | 1,698 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A1 (SP32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SP32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #130,636 - 1/17/26 10:03 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,698 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung SD EVO+ (ED4QT) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | Samsung ED4QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | SUM 102 |
| Test #85,595 - 4/22/24 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 1,698 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD32G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SD32G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | microSd SanDisk |
| Test #94,630 - 9/15/24 6:07 am | |
|---|---|
| Score: | 1,698 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Toshiba SD (SE01T) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Toshiba SE01T |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | Kioxia Exceria Plus 1TB Raspberry Pi 4 |
| Test #49,396 - 8/23/21 1:43 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,697 |
| User: | ni |
| Brand: | SanDisk Ultra CZ48 USB |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk UltraUSB3.0 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | sandisk ultra flair? 32gb usb on pi 4 |
| Test #8,257 - 2/7/20 1:35 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,697 |
| User: | pe1goo |
| Brand: | Seagate Expansion HDD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Samsung HD 1TB with generic sata to usb adapter |