To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #44,711 - 5/1/21 5:20 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,441 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Expansion HDD |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Seagate Expansion |
| Class: | HDD (Portable) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #44,945 - 5/6/21 9:44 am | |
|---|---|
| Score: | 1,441 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD High Performance (SD16G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | PNY SD16G |
| Class: | C10 U1 |
| Test #63,526 - 10/17/22 6:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,441 |
| User: | jsqribe |
| Brand: | Samsung SD EVO (EC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung EC2QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | Samsung Evo MicroSD Card on Pi 400 |
| Test #61,614 - 8/2/22 3:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,441 |
| User: | JPSG |
| Brand: | Samsung SD EVO (EC2QT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung EC2QT |
| Class: | C10 U3 |
| Test #79,759 - 2/17/24 5:55 am | |
|---|---|
| Score: | 1,441 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SC16G) |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | SanDisk SC16G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Test #80,256 - 2/27/24 12:01 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,441 |
| User: | rpi4 |
| Brand: | Samsung SD Pro Plus (JB1Q5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung JB1Q5 |
| Class: | C10 V10 U1 |
| Note: | Samsung Endurance |
| Test #83,697 - 4/3/24 3:25 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,441 |
| User: | DF |
| Brand: | Samsung SD EVO (GF8S5) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung GF8S5 |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | SD Card on Pi 4 |
| Test #2,667 - 9/29/19 2:11 am | |
|---|---|
| Score: | 1,441 |
| User: | ekcsolutions |
| Brand: | Lexar SD 667X |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Lexar 5cMJR |
| Class: | A1 C10 V10 U1 |
| Note: | SD card SanDisk |
| Test #10,784 - 2/28/20 6:03 am | |
|---|---|
| Score: | 1,441 |
| User: | Radu |
| Brand: | Samsung SD EVO (00000) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung 00000 |
| Class: | C10 U1 |
| Note: | Samsung EVO 32GB on RPi4 |
| Test #2,447 - 9/21/19 5:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,440 |
| User: | PNY |
| Brand: | Samsung SD EVO Select (GD4QT) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung GD4QT |
| Class: | C10 U3 |
| Note: | PNY |
| Test #9,038 - 2/17/20 8:42 am | |
|---|---|
| Score: | 1,440 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Seagate Barracuda |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Seagate ST9250410ASG |
| Class: | HDD (3.5" SATA) |
| Test #62,093 - 8/19/22 7:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,440 |
| User: | interact |
| Brand: | SanDisk SD Extreme Pro A2 (SR32G) |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | SanDisk SR32G |
| Class: | A2 C10 V30 U3 |
| Note: | Patriot Burst 960GB SSD on Pi 400 using JMicron JMS578 SATA 6Gb/s USB adapter |
| Test #59,959 - 5/27/22 4:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,440 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY SD Premier-X (SD128) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | PNY SD128 |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | PNY 128GB Pro Elite |
| Test #57,138 - 2/20/22 4:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,440 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Lexar SD 633x |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Lexar LX64G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Note: | sd64l |
| Test #100,229 - 12/20/24 12:36 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,440 |
| User: | domi |
| Brand: | Western Digital Blue 2.5" HDD |
| Board: | Raspberry Pi 5B 1.0 |
| Device: | WDC WD10SPZX-75Z10T2 |
| Class: | HDD (2.5" SATA) |
| Note: | dd 1 to usb3 ext pi5 |
| Test #72,958 - 9/10/23 5:16 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,440 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD128) |
| Board: | Orange Pi 5 Plus |
| Device: | SanDisk SD128 |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | SD Card |
| Test #100,210 - 12/20/24 6:50 am | |
|---|---|
| Score: | 1,440 |
| User: | SGCF |
| Brand: | SanDisk SD Ultra A1 (SD64G) |
| Board: | Orange Pi 5 |
| Device: | SanDisk SD64G |
| Class: | A1 C10 U1 |
| Note: | OPI5 |
| Test #131,186 - 2/2/26 5:46 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,440 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Note: | test |
| Test #131,347 - 2/8/26 1:17 am | |
|---|---|
| Score: | 1,440 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SD Extreme A1 (SN32G) |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SN32G |
| Class: | A1 C10 V30 U3 |
| Test #44,912 - 5/5/21 3:48 pm | |
|---|---|
| Score: | 1,440 |
| User: | patatje |
| Brand: | SanDisk Micro SD Card USB Reader |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDDR-B531 |
| Class: | USB Flash |
| Note: | sanDisk extreme pro 128G on Pi4 |