To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #23,780 - 5/9/20 4:15 am | |
|---|---|
| Score: | 8,535 |
| User: | spilsby4 |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB |
| Test #11,195 - 3/2/20 8:55 am | |
|---|---|
| Score: | 8,535 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | samsung portable ssd T5 |
| Test #10,574 - 2/26/20 1:42 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,534 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO mSATA |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVOmSATA250GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Samsung evo 860 m2 |
| Test #11,467 - 3/5/20 3:16 am | |
|---|---|
| Score: | 8,534 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Netac ZSlim |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Netac MobileDataStar |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | RPI4B Netac Z-slim 128G |
| Test #13,942 - 3/27/20 8:05 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,534 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung-EVO-860-V-NAND-1TB |
| Test #51,225 - 10/13/21 7:28 am | |
|---|---|
| Score: | 8,534 |
| User: | leppen |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | nysata |
| Test #43,608 - 4/9/21 1:09 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,533 |
| User: | peterm |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung Portable SSD T5 1TB on Pi 4 using native USB 3.0 port |
| Test #11,061 - 3/1/20 8:03 am | |
|---|---|
| Score: | 8,533 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk SDSSDA-2T00 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Sandisk Plus SSD 2TB mit UGreen enclosuree |
| Test #76,249 - 12/20/23 5:04 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,533 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified Realtek RTL9210 Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Realtek RTL9210NVME |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #23,952 - 5/10/20 9:08 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,533 |
| User: | SSD |
| Brand: | Team GX1 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Team T253X2128G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | SSD |
| Test #40,554 - 2/16/21 8:06 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,533 |
| User: | db |
| Brand: | THU Portable SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | THU SSDX1128G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | THU 128GB SSD on RPi4 |
| Test #24,049 - 5/11/20 6:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,532 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #19,731 - 4/21/20 3:11 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,531 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS256GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Test #62,644 - 9/11/22 8:54 am | |
|---|---|
| Score: | 8,531 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #51,537 - 10/22/21 3:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,531 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | JMicron JMicronGeneric |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A2000 SSD on rpi400 using JMicron Tech NVMe to USB adapter |
| Test #86,615 - 5/3/24 11:59 am | |
|---|---|
| Score: | 8,531 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Green M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | WDC GreenM.22280240GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | WD_Green_M.2_2280_240GB on Pi 4 using usb-Realtek_RTL9210B |
| Test #11,015 - 2/29/20 10:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,530 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SDSSDA120G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | sandisk extreme 500 |
| Test #23,491 - 5/7/20 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 8,530 |
| User: | John Baird |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 860EVO on Pi4 using BENFEI SATA on USB3 Adapter |
| Test #26,728 - 6/9/20 9:09 am | |
|---|---|
| Score: | 8,530 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #53,523 - 12/5/21 7:57 am | |
|---|---|
| Score: | 8,530 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso Top M.2 SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Intenso SSDSataIII |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | Intenso SSD on Pi 4 in Argon1 |