To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #64,621 - 11/30/22 5:40 am | |
|---|---|
| Score: | 8,317 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | evo 870 usb3 |
| Test #67,493 - 2/21/23 7:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,316 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Argon Forty M.2 SATA Pi Enclosure |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Argon Forty |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #75,705 - 12/11/23 6:24 am | |
|---|---|
| Score: | 8,316 |
| User: | JotB |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 870 EVO SSD on Pi 4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #40,719 - 2/19/21 4:13 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,316 |
| User: | Sproessling |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD870EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #41,962 - 3/13/21 9:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,316 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | A400 |
| Test #19,594 - 4/20/20 7:58 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,315 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Kingston A400 SSD on Pi4 using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #24,870 - 5/19/20 12:28 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,315 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | AData SC680 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | AData SC680 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | jj |
| Test #13,424 - 3/22/20 7:52 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,315 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | BlueRay Ultra M7B Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | BlueRay SSD240GM7B |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #27,212 - 6/16/20 11:20 am | |
|---|---|
| Score: | 8,315 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue 3D NAND |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | WDC WDS500G2B0A |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | WD Blue 500 NAND ssd |
| Test #27,720 - 6/22/20 3:23 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,315 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A400S Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Kingston SA400S37120 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #67,639 - 2/26/23 4:47 am | |
|---|---|
| Score: | 8,315 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Intenso SSDSataIII Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Intenso SSDSATAIII |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intenso Top SSD on Pi4 using GiGimundo USB 3.0 SATA Adapter |
| Test #61,437 - 7/26/22 10:42 am | |
|---|---|
| Score: | 8,315 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | PNY CS900 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | PNY CS900120GBSSD |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | PNY CS900 120GB SSD on Raspberry Pi 4 |
| Test #57,240 - 2/22/22 6:57 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,315 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung t7 portable SSD |
| Test #56,077 - 1/29/22 9:02 am | |
|---|---|
| Score: | 8,315 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860QVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | smasung evo[H[C |
| Test #23,738 - 5/8/20 3:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,314 |
| User: | Ekpyrosis |
| Brand: | PNY Elite Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | PNY ELITEPSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | PNY SSD |
| Test #13,715 - 3/26/20 1:11 am | |
|---|---|
| Score: | 8,314 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD860EVO500GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung EVO 860 on Startech SATA to USB |
| Test #25,863 - 5/29/20 8:57 am | |
|---|---|
| Score: | 8,314 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-128 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #13,189 - 3/21/20 9:30 am | |
|---|---|
| Score: | 8,313 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #42,319 - 3/19/21 9:27 am | |
|---|---|
| Score: | 8,313 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 500GB |
| Test #116,230 - 5/7/25 2:00 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,313 |
| User: | santoto |
| Brand: | Kingston A400M Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA400M8240G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Pi 4 Argon ONE V2 M.2 Kingston SA400M8240G |