To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
| Test #44,397 - 4/25/21 7:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,309 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A2000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Kingston SA2000M8500G |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #59,532 - 5/9/22 2:04 am | |
|---|---|
| Score: | 8,309 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk SSD Plus |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | SanDisk SDSSDA240G |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #11,909 - 3/8/20 9:47 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,309 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD840EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 250GB 860EVO on Pi 4 using inateck SATA to USB adapter |
| Test #9,751 - 2/20/20 1:54 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,309 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Dogfish mSATA SSD |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Dogfish SSD500GB |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | Dogfish 500Gb SSD in Geekworm x856 SSD Sheild |
| Test #24,356 - 5/14/20 7:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,309 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250BX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | CRUCIAL SSD BX100 on Pi 4 using Ugreen USB 3.1 to SATA III 2.5 inch External Hard Drive Enclosure |
| Test #12,517 - 3/14/20 3:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,308 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #41,203 - 2/28/21 6:49 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,308 |
| User: | Paul Berg |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 |
| Test #25,133 - 5/22/20 6:39 am | |
|---|---|
| Score: | 8,308 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Crucial CT240BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #43,217 - 4/2/21 2:34 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,308 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Test #25,961 - 5/30/20 2:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,307 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Kingston A1000 M.2 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Kingston SA1000M8240 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #57,493 - 3/1/22 10:18 am | |
|---|---|
| Score: | 8,307 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | WDC WDS250G2B0B-00YS70 |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |
| Note: | pi4 8gb argon case crucial ssd |
| Test #78,161 - 1/23/24 2:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,306 |
| User: | MRF |
| Brand: | Samsung 870 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD870EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #105,416 - 3/19/25 2:24 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,306 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung PM9B1 M.2 NVMe Series |
| Board: | Radxa ROCK 3A |
| Device: | Samsung MZ9L4128HCHQ-00BH1 |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Test #60,684 - 6/25/22 6:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #70,849 - 6/11/23 3:52 am | |
|---|---|
| Score: | 8,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Micron M500DC |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Micron M500Azerty128GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Azerty Bory 128GB SSD on Pi 4 using ASMEDIA 2115 SATA to USB adapter |
| Test #74,749 - 11/20/23 10:22 am | |
|---|---|
| Score: | 8,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Unidentified ASMedia SATA to USB Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | ASMedia ASM105x |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Intensio 128GB SSD on Pi 4 (2.147GHz) using StarTech SATA to USB adapter |
| Test #66,575 - 1/26/23 2:38 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | pi4 and NVMe ssd |
| Test #42,523 - 3/22/21 2:10 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 970 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD970EVO |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | Samsung 970EVO Icy Box to R Pi 400 4GB |
| Test #128,965 - 11/23/25 8:45 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,305 |
| User: | Dragondeluz |
| Brand: | Crucial BX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Crucial CT120BX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial BX500 on Pi 4 using SATA to USB Adapter . |
| Test #23,135 - 5/5/20 7:15 am | |
|---|---|
| Score: | 8,305 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | t5 |