To run the benchmark paste/type: sudo curl https://raw.githubusercontent.com/TheRemote/PiBenchmarks/master/Storage.sh | sudo bash
⚠️ New tools: find the cheapest single board computer listings at sbc.cheap and mini PCs at minipc.cheap!
| Test #55,722 - 1/18/22 4:44 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,348 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 400 1.0 |
| Device: | Samsung SSD850EVO1TB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850EVO |
| Test #61,199 - 7/16/22 8:20 am | |
|---|---|
| Score: | 8,348 |
| User: | staratlas |
| Brand: | SanDisk Z400s |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | SanDisk SD8SBAT256G1122 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | with USB312SAT3CB |
| Test #81,411 - 3/11/24 11:21 am | |
|---|---|
| Score: | 8,348 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Generic USB Disk |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | Generic GenericFlashDisk |
| Class: | USB Flash |
| Test #73,629 - 10/9/23 6:50 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,347 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.5 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung PM991 NVMe on JMicron JMS583 USB adapter on RPi4 |
| Test #22,580 - 5/3/20 5:10 am | |
|---|---|
| Score: | 8,347 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme 500 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | SanDisk ExtremePortableSSD |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | SanDisk Extreme Portable SSD on PI 4 |
| Test #48,912 - 8/10/21 11:54 am | |
|---|---|
| Score: | 8,347 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX100 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT512MX100SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #11,400 - 3/4/20 8:50 am | |
|---|---|
| Score: | 8,347 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Kingspec |
| Test #3,556 - 11/4/19 7:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,346 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Transcend MSA Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Transcend TS64GMSA230S |
| Class: | SSD (mSATA) |
| Note: | sdd transcend TS64GMSA230S over USB30 |
| Test #19,274 - 4/19/20 11:40 am | |
|---|---|
| Score: | 8,346 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Yucun R580 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Yucun SH00R240GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Yucun R570 SATAIII SSD on Pi4 using USB adapter |
| Test #53,615 - 12/7/21 1:47 am | |
|---|---|
| Score: | 8,346 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 EVO + Eluteng adapter |
| Test #46,473 - 6/7/21 7:26 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,346 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX200 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Crucial CT250MX200SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial CT250MX SSD on Pi 4 using iitrust SATA to USB3 adapter |
| Test #49,675 - 8/29/21 3:22 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung T5 Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung PortableSSDT5 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | Samsung T5 1Tb fresh install |
| Test #50,443 - 9/18/21 10:05 am | |
|---|---|
| Score: | 8,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Crucial MX500 Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Crucial CT250MX500SSD1 |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Crucial MX500 on Pi 4 B using SATA to USB adapter |
| Test #53,036 - 11/24/21 12:39 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,345 |
| User: | nadnerb |
| Brand: | Samsung 850 EVO |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD850EVO250GB |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | Samsung 850 Evo 250gb SATA to USB Pi4 |
| Test #8,500 - 2/12/20 12:21 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Western Digital Blue SN500 NVMe |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | WDC NVMeWDCWDS250G1B0C |
| Class: | SSD (M.2 NVMe) |
| Note: | wd |
| Test #20,590 - 4/25/20 2:02 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | SanDisk Extreme Portable |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | SanDisk SD9SN8W256G |
| Class: | SSD (Portable) |
| Test #13,573 - 3/24/20 9:58 am | |
|---|---|
| Score: | 8,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | KingSpec Z3 Portable Series |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | KingSpec Z3-256 |
| Class: | SSD (Portable) |
| Note: | KingSpec Z3 on Pi 4 |
| Test #24,060 - 5/11/20 9:31 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,345 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 840 Pro |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.2 |
| Device: | Samsung SSD840PROSeries |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Test #14,772 - 4/4/20 2:29 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,344 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Undentified JMicron USB to SATA Adapter |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.1 |
| Device: | JMicron JMicronTech |
| Class: | SSD (2.5" SATA) |
| Note: | KingSpec NE-128 2280 SSD on Pi 4 using QNINE NVMe to USB Adapter |
| Test #53,092 - 11/25/21 3:37 pm | |
|---|---|
| Score: | 8,344 |
| User: | Anonymous |
| Brand: | Samsung 860 EVO M.2 |
| Board: | Raspberry Pi 4B 1.4 |
| Device: | Samsung SSD860EVOM.2250GB |
| Class: | SSD (M.2 SATA) |